Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1980 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1980
Field hockey pictogram.svg
Детали
ДомаќинМосква
ГрадСССР
Екипи6
Освојувачи на медали
Злато Индија
Сребро Шпанија
Бронза СССР
1976 (претходен) (следен) 1984

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1980 година во машка категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Москва, СССР. На турнирот учествувале вкупно 6 репрезентации.

Првото место го освоил Индија, второто Шпанија и третото СССР.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Бодови
Шпанија 5 4 1 0 33 3 9
Индија 5 3 2 0 39 6 8
СССР 5 3 0 2 30 11 6
Полска 5 2 1 2 19 15 5
Куба 5 1 0 4 7 42 2
Танзанија 5 0 0 5 3 54 0
20 јули
Полска  7 – 1  Куба

20 јули
Индија  18 – 0  Танзанија

20 јули
СССР  1 – 2 Comite Olimpico Espanol Flag.svg Шпанија

21 јули
Куба  2 – 11  СССР

21 јули
Танзанија  0 – 12 Comite Olimpico Espanol Flag.svg Шпанија

21 јули
Полска  2 – 2  Индија

23 јули
Танзанија  0 – 4  Куба

23 јули
Индија  2 – 2 Comite Olimpico Espanol Flag.svg Шпанија

23 јули
СССР  5 – 1  Полска

24 јули
Индија  13 – 0  Куба

24 јули
Полска  0 – 6 Comite Olimpico Espanol Flag.svg Шпанија

24 јули
СССР  11 – 2  Танзанија

26 јули
Танзанија  1 – 9  Полска

26 јули
Индија  4 – 2  СССР

26 јули
Куба  0 – 11 Comite Olimpico Espanol Flag.svg Шпанија

Последна фаза[уреди | уреди извор]

5 место[уреди | уреди извор]

26 јули
Куба  4 – 1  Танзанија

Бронза[уреди | уреди извор]

26 јули
СССР  2 – 1  Полска

Злато[уреди | уреди извор]

26 јули
Индија  4 – 3 Comite Olimpico Espanol Flag.svg Шпанија

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
1 Индија
2nd Шпанија
3rd СССР
4 Полска
5 Куба
6 Танзанија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]