Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1984 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1984
Field hockey pictogram.svg
Детали
ДомаќинЛос Анџелес
ГрадСАД
Екипи6
Освојувачи на медали
Злато
Холандија
Сребро
Западна Германија
Бронза
САД
1980 (претходен) (следен) 1988

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1984 година во женска категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Лос Анџелес, САД.

Првото место го освоил Холандија, второто Западна Германија и третото САД.

Медали[уреди | уреди извор]

 Златен  Сребрен  Бронзен
 Холандија  Западна Германија  САД

Надворешни врски[уреди | уреди извор]