Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1968

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1968
Детали
ДомаќинМексико
ГрадГрад Мексико
Екипи16
Освојувачи на медали
Злато Пакистан
Сребро Индија
Бронза Австралија
1964 (претходен) (следен) 1972

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1968 — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Град Мексико, Мексико. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоил Пакистан, второто Австралија и третото Индија.

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Медали[уреди | уреди извор]

Медал Екипа
Злато Пакистан
Сребро Австралија
Бронза Индија

Табела[уреди | уреди извор]

 1. Пакистан
 2. Австралија
 3. Индија
 4. Западна Германија
 5. Холандија
 6. Шпанија
 7. Нов Зеланд
 8. Кенија
 9. Белгија
 10. Франција
 11. Источна Германија
 12. Велика Британија
 13. Јапонија
 14. Аргентина
 15. Малезија
 16. Мексико

Надворешни врски[уреди | уреди извор]