Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2012 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2012
Детали
ДомаќинЛондон
ГрадОбединето Кралство
Дата29 јули - 10 август
Екипи12
СтадиониРивербанк арена
Освојувачи на медали
Злато Холандија (3-ти титула)
Сребро Аргентина
Бронза Обединето Кралство
Статистика
Одиграно натпревари38
Постигнато погодоци118 (3.11 per match)
2008 (претходен) (следен) 2016

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 2012 година во женска категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Лондон, Обединето Кралство. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Холандија, второто Аргентина и третото Обединето Кралство.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Холандија 5 5 0 0 12 5 +7 15
 Обединето Кралство 5 3 0 2 14 7 +7 9
 Кина 5 2 1 2 6 3 +3 7
 Јужна Кореја 5 2 0 3 9 13 −4 6
 Јапонија 5 1 1 3 4 9 −5 4
 Белгија 5 0 2 3 2 10 −8 2

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Аргентина 5 3 1 1 12 4 +8 10
 Нов Зеланд 5 3 1 1 9 5 +4 10
 Австралија 5 3 1 1 5 2 +3 10
 Германија 5 2 1 2 6 7 −1 7
 ЈАР 5 1 0 4 9 14 −5 3
 САД 5 1 0 4 4 13 −9 3

Последна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Злато
             
8 август 2012
  Холандија (p.s.o.) 2 (3)  
  Нов Зеланд 2 (1)  
 
10 август 2012
      Холандија 2
    Аргентина 0
Бронза
8 август 2012 10 август 2012
  Аргентина 2   Нов Зеланд  1
  Обединето Кралство 1     Обединето Кралство  3

Табела[уреди | уреди извор]

 1.  Холандија
 2.  Аргентина
 3.  Обединето Кралство
 4.  Нов Зеланд
 5.  Австралија
 6.  Кина

 1.  Германија
 2.  Јужна Кореја
 3.  Јапонија
 4.  ЈАР
 5.  Белгија
 6.  САД

Надворешни врски[уреди | уреди извор]