Прејди на содржината

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1908

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1908
Детали
ДомаќинОбединето Кралство
ГрадЛондон
Дата29 октомври - 31 октомври
Екипи6
СтадиониСтадион Вајт сити
Освојувачи на медали
Злато Англија (3-ти титула)
Сребро Ирска
Бронза Шкотска  Велс
Статистика
Постигнато погодоци36
(следен) 1920

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1908 — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Лондон, Обединето Кралство. На турнирот учествувале вкупно 6 репрезентации.

Првото место го освоил Англија, второто Ирска и третото Шкотска.

Учесници

[уреди | уреди извор]

Резултати

[уреди | уреди извор]

Прва фаза

[уреди | уреди извор]
29 октомври 1908
Англија  10 – 1  Франција

29 октомври 1908
Шкотска  4 – 0  Германија

Полуфинале

[уреди | уреди извор]
29 октомври 1908
Шкотска  1 – 6  Англија

29 октомври 1908
Ирска  3 – 1  Велс

Екстра натпревар

[уреди | уреди извор]
30 октомври 1908
Германија  1 – 0  Франција
31 октомври 1908
Англија  8 – 1  Ирска
  • Cook, Theodore Andrea (1908). The Fourth Olympiad, Being the Official Report. London: British Olympic Association.
  • De Wael, Herman (2002). „Hockey 1908“. Herman's Full Olympians. Архивирано од изворникот на 2005-02-25. Посетено на 3 May 2006.