Прејди на содржината

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1996 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1988
Детали
ДомаќинАтланта
ГрадСАД
Дата20 јули – 2 август
Екипи12
СтадиониСтадион Херндон
Стадион Пантер
Освојувачи на медали
Злато Холандија (1-ви титула)
Сребро Шпанија
Бронза Австралија
Статистика
Одиграно натпревари42
Постигнато погодоци173 (4.12 per match)
1992 (претходен) (следен) 2000

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1996 година во машка категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Атланта, САД. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Холандија, второто Шпанија и третото Австралија.

Резултати[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Group A[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Шпанија 5 4 0 1 14 5 +9 8
 Германија 5 3 1 1 10 3 +7 7
 Индија 5 2 2 1 8 3 +5 6
 Пакистан 5 2 1 2 11 8 +3 5
 Аргентина 5 2 0 3 9 13 –4 4
 САД 5 0 0 5 3 23 –20 0
20 јули 1996
09:00
Шпанија  1 – 0  Германија
Извештај

20 јули 1996
17:30
Пакистан  4 – 0  САД
Извештај

20 јули 1996
20:00
Индија  0 – 1  Аргентина
Извештај

22 јули 1996
09:00
Пакистан  0 – 3  Шпанија
Извештај

22 јули 1996
17:30
Германија  1 – 1  Индија
Извештај

22 јули 1996
20:00
САД  2 – 5  Аргентина
Извештај

24 јули 1996
09:00
САД  0 – 4  Индија
Извештај

24 јули 1996
17:30
Шпанија  2 – 1  Аргентина
Извештај

24 јули 1996
20:00
Германија  3 – 1  Пакистан
Извештај

26 јули 1996
09:00
Германија  3 – 0  Аргентина
Извештај

26 јули 1996
17:30
Пакистан  0 – 0  Индија
Извештај

26 јули 1996
20:00
Шпанија  7 – 1  САД
Извештај

28 јули 1996
09:00
Пакистан  6 – 2  Аргентина
Извештај

28 јули 1996
17:30
САД  0 – 3  Германија
Извештај

28 јули 1996
20:00
Шпанија  1 – 3  Индија
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Холандија 5 4 1 0 14 6 +8 9
 Австралија 5 3 1 1 13 7 +6 7
 Обединето Кралство 5 1 3 1 8 8 0 5
 Јужна Кореја 5 1 2 2 12 13 –1 4
 ЈАР 5 0 3 2 7 12 –5 3
 Малезија 5 0 2 3 7 15 –8 2
21 јули 1996
09:00
Холандија  2 – 0  Малезија
Извештај

21 јули 1996
17:30
Обединето Кралство  2 – 2  Јужна Кореја
Извештај

21 јули 1996
20:00
ЈАР  1 – 1  Австралија
Извештај

23 јули 1996
09:00
Холандија  2 – 2  Обединето Кралство
Извештај

23 јули 1996
17:30
Малезија  2 – 2  ЈАР
Извештај

23 јули 1996
20:00
Австралија  3 – 2  Јужна Кореја
Извештај

25 јули 1996
09:00
Јужна Кореја  3 – 3  ЈАР
Извештај

25 јули 1996
17:30
Малезија  2 – 2  Обединето Кралство
Извештај

25 јули 1996
20:00
Холандија  3 – 2  Австралија
Извештај

27 јули 1996
09:00
Малезија  1 – 5  Австралија
Извештај

27 јули 1996
17:30
ЈАР  0 – 2  Обединето Кралство
Извештај

27 јули 1996
20:00
Холандија  3 – 1  Јужна Кореја
Извештај

29 јули 1996
09:00
Обединето Кралство  0 – 2  Австралија
Извештај

29 јули 1996
17:30
Малезија  2 – 4  Јужна Кореја
Извештај

29 јули 1996
20:00
Холандија  4 – 1  ЈАР
Извештај

9-12 место[уреди | уреди извор]

31 јули 1996
08:30
Аргентина  4 – 4 (a.e.t.)  Малезија
Извештај
Penalties
  3 – 0  

31 јули 1996
08:30
ЈАР  3 – 0  САД
Извештај

11-12 место[уреди | уреди извор]

1 август 1996
08:30
Малезија  4 – 1  САД
Извештај

9-10 место[уреди | уреди извор]

1 август 1996
08:30
Аргентина  3 – 2  ЈАР
Извештај

5-8 место[уреди | уреди извор]

31 јули 1996
11:00
Индија  3 – 3 (a.e.t.)  Јужна Кореја
Извештај
Penalties
  3 – 5  

31 јули 1996
11:00
Обединето Кралство  1 – 2  Пакистан
Извештај

7-8 место[уреди | уреди извор]

2 август 1996
11:00
Индија  3 – 4  Обединето Кралство
Извештај

5-6 место[уреди | уреди извор]

2 август 1996
08:30
Јужна Кореја  3 – 1  Пакистан
Извештај

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

31 јули 1996
17:30
Шпанија  2 – 1  Австралија
Извештај

31 јули 1996
20:00
Германија  1 – 3  Холандија
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

2 август 1996
17:00
3rd Австралија  3 – 2  Германија
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

2 август 1996
19:30
2nd Шпанија  1 – 3  Холандија 1
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

 1.  Холандија
 2.  Шпанија
 3.  Австралија
 4.  Германија
 5.  Јужна Кореја
 6.  Пакистан

 1.  Обединето Кралство
 2.  Индија
 3.  Аргентина
 4.  ЈАР
 5.  Малезија
 6.  САД

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • „Volume III – The Competition Results“ (PDF). la84foundation.org. Посетено на 14 November 2012.