Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1936

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1936
Детали
ДомаќинГерманија
ГрадБерлин
Дата4-15 август
Екипи11
Освојувачи на медали
Злато Индија (3-ти титула)
Сребро Германија
Бронза Холандија
1932 (претходен) (следен) 1948

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1936 — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Берлин, Германија. На турнирот учествувале вкупно 11 репрезентации.

Првото место го освоил Индија, второто Германија и третото Холандија.

Учесници[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Rank Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Дадено погодоци Бодови Индија Јапонија Унгарија САД
1. Индија 3 3 0 0 20 0 6 X 9:0 4:0 7:0
2.  Јапонија (JPN) 3 2 0 1 8 11 4 0:9 X 3:1 5:1
3.  Унгарија (HUN) 3 1 0 2 4 8 2 0:4 1:3 X 3:1
4.  САД (USA) 3 0 0 3 2 15 0 0:7 1:5 1:3 X

Група Б[уреди | уреди извор]

Rank Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Дадено погодоци Бодови Германија Авганистан Данска
1.  Германија (GER) 2 2 0 0 10 1 4 X 4:1 6:0
2.  Авганистан (AFG) 2 0 1 1 7 10 1 1:4 X 6:6
3.  Данска (DEN) 2 0 1 1 6 12 1 0:6 6:6 X

Група Ц[уреди | уреди извор]

Rank Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Дадено погодоци Бодови Холандија Франција Белгија Швајцарија
1.  Холандија (NED) 3 2 1 0 9 4 5 X 3:1 2:2 4:1
2.  Франција (FRA) 3 1 1 1 4 5 3 1:3 X 2:2 1:0
3.  Белгија (BEL) 3 0 2 1 5 6 2 2:2 2:2 X 1:2
4.  Швајцарија (SUI) 3 1 0 2 3 6 2 1:4 0:1 2:1 X

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Полуфинале
12 август Хокеј стадион  Индија (IND) 10 - 0  Франција (FRA)
12 август Хокеј стадион  Германија (GER) 3 - 0  Холандија (NED)
Бронза
14 август Хокеј стадион  Холандија (NED) 4 - 3  Франција (FRA)
Финале
15 август Хокеј стадион  Индија (IND) 8 - 1  Германија (GER) }

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја
1  Индија (IND)
2  Германија (GER)
3  Холандија (NED)
4  Франција (FRA)
-  Швајцарија (SUI)
 Авганистан (AFG)
 Јапонија (JPN)
 Унгарија (HUN)
 Белгија (BEL)
 Данска (DEN)
 САД (USA)