Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1980

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1980 — официјален хокејарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Москва, СССР и тоа во машка и во женска конкуренција.

Мажи[уреди | уреди извор]

Место Екипа
1 Индија
2nd Шпанија
3rd СССР
4 Полска
5 Куба
6 Танзанија

Жени[уреди | уреди извор]

Место Екипа
1 Зимбабве
2nd Чехословачка
3rd СССР

Вкупно медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно:
1  Индија (IND) 1 0 0 1
 Зимбабве (ZIM) 1 0 0 1
3  Чехословачка (TCH) 0 1 0 1
 Шпанија (ESP) 0 1 0 1
5  СССР (URS) 0 0 2 2

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]