Танзанија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Танзанија на Олимписките игри

Знаме на Танзанија
МОК-код  TAN
НОК Танзаниски олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади

*како Тангањика

Танзанија првпат учествувала на Олимписки игри во 1964 година и оттогаш испраќала спортисти на сите Летни олимписки игри, освен на Игрите 1976, кога ги бојкотирала. Државата никогаш не учествувала на некои Зимски олимписки игри.

Танзаниските спортисти имаат освоено вкупно два медали, обата во атлетика.

Националниот олимписки комитет за Танзанија бил создаден во 1968 година и бил признаен од страна на Меѓународниот олимписки комитет истата година.

Список на медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Дисциплина
 Сребрен Беји, ФилбертФилберт Беји СССР Москва 1980 Атлетика 3000 метри со препреки
 Сребрен Нјамбуи, СулејманСулејман Нјамбуи СССР Москва 1980 Атлетика 5000 метри

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Освојувачи на олимписки медал“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 16 јануари 2008.
  • „Танзаниски олимписки комитет“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 14 јуни 2011.