Гренада на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гренада на Олимписките игри

МОК-код  GRN
НОК Олимписки комитет на Гренада (GOC)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012

Гренада првпат настапила на Олимписките игри во 1984 г. и оттогаш учествувала на сите игри.

Гренада на Зимските олимписките игри никогаш не учествувала. Спортистите на Олимписките игри немаат освоено ниту еден медал.

Националниот олимписки комиотет на Гренада бил основан во 1984 година и бил признаен истата година.

Медали[уреди | уреди извор]

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ]]
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1984 Лос Анџелес 0 0 0 0
1988 Сеул 0 0 0 0
1992 Барселона 0 0 0 0
1996 Атланта 0 0 0 0
2000 Сиднеј 0 0 0 0
2004 Атина 0 0 0 0
2008 Пекинг 0 0 0 0
2012 Лондон 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

ЗОИ[уреди | уреди извор]