Нигер на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нигер на Олимписките игри

Знаме на Нигер
МОК-код  NIG
НОК Нигерски олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади

Нигер испраќала спортисти на сите Летни олимписки игри од 1694 година освен на 1976 година и 1980 година. Само еднаш освоила олимписки медал: Исака Даборг, кој освоил бронзен медал во бокс на Летните олимписки игри 1972 година. Ниеден спортист од Нигер никогаш не настапил на некои Зимски олимписки игри.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Дисциплина
 Бронзен Даборг, ИсакаИсака Даборг Западна Германија Минхен 1972 Бокс Лесна полусредна категорија

Наводи[уреди | уреди извор]