Прејди на содржината

Конго на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Конго на Олимписките игри

Знаме на Република Конго
МОК-код  CGO
НОК Национален олимписки комитет за спорт на Конго
Олимписка историја
Летни олимпијади

Република Конго, се натпреварува како Конго, првпат се натпреварувале на Олимписките игри во 1964 година, и имаат испратено натпреваувачи на повеќето Летни олимписки игри оттогаш. Конго ги пропушти игрите во 1968 година и ги бојкотирале игрите во 1976 година заедно со поголем број од африканските земји. Конго никогаш не се натпреварувале на Зимските олимписки игри.

Од 2014 година, ниту еден спортиист од Конго нема освоено олимписки медал. До 2014 година, вкупно 66 спортисти (39 мажи и 27 жени) го претставувале Конго на олимписките игри. НАјмладиот учесник бил Алфонзо Јангат, кој се натпреварувал на трки на 100 м во 1972 година на 15 години, 120 дена, додека пак најстариот бил Гил Кудреј (36 години, 263 дена) кој се натпреварувал во пливање на 50 м на слободен стил на Летните олимписки игри во Барселона 1992 година.[1]

Националниот олимписки комитет на Конго бил создаден во 1964 година и признаен од МОК истата година.

Табели со медали[уреди | уреди извор]

Медали освоени на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Токио 1964 2 0 0 0 0 -
Мексико 1968 „Не учествува“
Минхен 1972 6 0 0 0 0 -
Монтреал 1976 „Не учествува“
Москва 1980 24 0 0 0 0 -
Лос Анџелес 1984 9 0 0 0 0 -
Сеул 1988 7 0 0 0 0 -
Барселона 1992 7 0 0 0 0 -
Атланта 1996 5 0 0 0 0 -
Сиднеј 2000 5 0 0 0 0 -
Атина 2004 5 0 0 0 0 -
Пекинг 2008 5 0 0 0 0 -
Лондон 2012 7 0 0 0 0 -
Вкупно 0 0 0 0 -

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Congo (Brazzaville) Архивирано на 20 февруари 2009 г.. Sports Reference. Посетено на 2014-02-01.
  • „Comité National Olympique et Sportif Congolais“. International Olympic Committee. Посетено на 2011-06-11.