Мали на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мали на Олимписките игри

Знаме на Мали
МОК-код  MLI
НОК Национален олимписки спортски комитет на Мали
Олимписка историја
Летни олимпијади

Мали има испратено спортисти на сите Летни олимписки игри од 1964 година со исклучок на игрите во 1976 година, сепак земјата никогаш нема освоено Олимписки медал. Никогаш не учествувале на Зимските олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Мали бил основан во 1962 година и бил признаен од МОК во 1963 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. International Olympic Committee. „Comité National Olympique et Sportif du Mali“. Посетено на 13 June 2011.