Палау на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Палау на Олимписките игри

Знаме на Палау
МОК-код  PLW
НОК Палауски национален олимписки комитет
Порталwww.oceaniasport.com/palau
Олимписка историја
Летни олимпијади

Палау првпат се натпреварува на Летните олимписки игри во 2000 година во Сиднеј и повторно учествувале на игрите во 2004 година во Атина и на игрите во 2008 година во Пекинг. Палау сè уште нема учествувано на Зимските олимписки игри.

Палау има испратено двајца спринтери и пливач на игрите во Лондон во 2012 година.[1]

Палау на Летните олимписки игри
Година Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно
2000 5 0 0 0 0
2004 4 0 0 0 0
2008 5 0 0 0 0
2012 5 0 0 0 0

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]