Екваторска Гвинеја на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Екваторска Гвинеја на Олимписките игри

Знаме на Екваторска Гвинеја
МОК-код  GEQ
НОК Национален олимписки комитет на Екваторска Гвинеја
Олимписка историја
Летни олимпијади
1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008

Екваторска Гвинеја првпат настапила на Олимписки игри во 1984 година, и оттогаш испраќа натпреварувачи од секое издание на Летните олимписки игри. Државата досега не учествувала на Зимски олимписки игри.

Досега ниту еден натпреварувач од Екваторска Гвинеја не освоил олимписки медал. Најпознат олимписки спортист на државата е Ерик Мусамбани, кој се здобил со меѓународна слава поради неговиот исклучително спор настап на трката на 100 метри краул на Летните олимписки игри 2000.

Националниот олимписки комитет на Екваторска Гвинеја е основан во 1980 година, а бил признаен од страна на Меѓународниот олимписки комитет во 1984 година.

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Лос Анџелес 1984 5 0 0 0 0 -
Сеул 1988 6 0 0 0 0 -
Барселона 1992 7 0 0 0 0 -
Атланта 1996 5 0 0 0 0 -
Сиднеј 2000 4 0 0 0 0 -
Атина 2004 2 0 0 0 0 -
Пекинг 2008 3 0 0 0 0 -
Лондон 2012 2 0 0 0 0 -
Вкупно 0 0 0 0 -

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Comité National Olympique Equato-Guinéen“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2008-01-16.