Словенија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Словенија на Олимписките игри

Знаме на Словенија
МОК-код  SLO
НОК Олимписки комитет на Словенија
официјално мрежно место (словенечки)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
(1912)
Југославија (1920–1988)

Словенија за првпат учествувала на Зимските олимписки игри во 1992 година кои се одржале во Албервил, и од тогаш учеструвала на сите Олимписки игри. Претходно, била дел од екипите на:

Заклучно со 2008 година, Словенија има освоено вкупно 19 олимписки медали.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Година Спортови Спортисти Медали
Злато Сребро Бронза Вкупно
1992 Барселона 12 35 0 0 2 2
1996 Атланта 8 37 0 2 0 2
2000 Сиднеј 13 74 2 0 0 2
2004 Атина 10 79 0 1 3 4
2008 Пекинг 11 62 1 2 2 5
Вкупно 3 5 7 15

Освајачи медаља[уреди | уреди извор]

Медали Име(на) Игри Спорт Дисциплина
Бронза Изток Чоп и Денис Швегељ 1992 Барселона Веслање двојка без кормилар М
Бронза Милан Јанша, Јанез Клрменчич, Сашо Мирјаниќ, Садик Мујкиќ 1992 Барселона Веслање Четверац без кормилара М
Сребро Бригита Буковец 1996 Атланта Атлетика 100 м со пречки Ж
Сребро Андраж Веховар 1996 Атланта Кајак на диви води К-1 М
Злато Изток Чоп и Лука Шпик 2000 Сиднеј Веслање двојки М
Злато Рајмонд Дебевц 2000 Сиднеј Стрељаштво 50 m пушка тростав М
Бронза Јоланда Чеплак 2004 Атина Атлетика 800 m Ж
Бронза Уршка Жолнир 2004 Атина Џудо до 63 кг Ж
Сребро Изток Чоп и Лука Шпик 2004 Атина Веслање Дубл скуп М
Бронза Василиј Жбогар 2004 Атина Едрење Класа Ласер М
Сребро Сара Исаковиќ 2008 Пекинг Пливање 200 m слободен стил Ж
Бронза Луција Поландер 2008 Пекинг Џудо над 78 кг Ж
Бронза Рајмонд Дебевц 2008 Пекинг Стрелаштво 50 m пушка тростав М
Злато Примож Козмус 2008 Пекинг Атлетика бацање клацива М
Сребро Василиј Жбогар 2008 Пекинг Едрење Класа Ласер М

Медали по спортови[уреди | уреди извор]

Спортови Медали
Злато Сребро Бронза Вкупно
Атлетика 1 1 1 3
Пливање 0 1 0 1
Стрелаштво 1 0 1 2
Веслање 1 1 2 4
Џудо 0 0 2 2
Едре 0 1 1 2
Кајак 0 1 0 1
Вкупно 3 6 8 17

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Година Спортови Такмичари Медаље
Злато Сребро Бронза Вкупно
1992 Албервил 6 27 0 0 0 0
1994 Лилехамер ? 22 0 0 3 3
1998 Нагано 8 34 0 0 0 0
2002 Солт Лејк Сити 8 40 0 0 1 1
2006 Торино 9 41 0 0 0 0
Вкупно 0 0 4 4

Медали по спорт[уреди | уреди извор]

Спортови Медали
Злато Сребро Бронза Вкупно
Алпско скијање 0 0 3 3
Ски скокови 0 0 1 1
Вкупно 0 0 4 4

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Добитници на олимписки медал“. МОК.
  • „Олимписки комитет на Словенија“. МОК.