Соломоновите Острови на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соломонски Острови на Олимписките игри

Знаме на Соломонските острови
МОК-код  SOL
НОК Национален олимписки комитет на Соломонските Острови
Порталwww.oceaniasport.com/solomon
Олимписка историја
Летни олимпијади

Соломонските Острови првпат учествувале на Олимписките игри во 1984 година, и имаат испратено натпреварувачи на сите Летни олимписки игри оттогаш.[1] Земјата никогаш се нема натпреварувано на Зимските олимписки игри.

До денес, ниеден спортист кој се натпреварувал за Соломонските Острови не освоил медал.[1]

Националниот олимписки комитет за Соломонските острови бил создаден во 1983 година и бил признаен од страна на МОК истата година.

Медали[уреди | уреди извор]

Учество и медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
САД Лос Анџелес 1984 3 0 0 0 0
Јужна Кореја Сеул 1988 4 0 0 0 0
Шпанија Барселона 1992 1 0 0 0 0
САД Атланта 1996 4 0 0 0 0
Австралија Сиднеј 2000 2 0 0 0 0
Грција Атина 2004 2 0 0 0 0
Кина Пекинг 2008 3 0 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 2012 4 0 0 0 0
Бразил Рио де Жанеиро 2016 3 0 0 0 0
Јапонија Токио 2020 3 0 0 0 0
Франција Париз 2024 Иден настан
САД Лос Анџелес 2028
Австралија Бризбејн 2032
Вкупно 0 0 0 0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Solomon Islands at the Olympics Архивирано на 1 февруари 2020 г., The Telegraph
  • „National Olympic Committee of Solomon Islands“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2011-12-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]