Австралија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Австралија на Олимписките игри

Знаме на Австралија
МОК-код  AUS
НОК Австралиски олимписки комитет
официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908* • 1912* • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008

*со Нов Зеланд како Австралазија

Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Австралија првпат настапила на Олимписките игри во 1896 година и оттогаш учествувалa на сите Летни олимписки игри.

На Зимските олимписки игри Австралија за првпат учествувала во 1936 година, додека од 1952 година нема пропуштено ниту едни Зимски олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Австралија бил основан во 1895 година и бил признаен од страна на МОК истата година

Првиот спортист кој се натпреварувал за земјата бил Едвин Флек, како и првиот кој на Австралија го донела првиот златен олимписки медал. На Летните олимписки игри во 1908 и Летните олимписки игри во 1912 година, Австралија заедно со Нов Зеланд се натпреварувала под името Австралазија.

Австралија била двапати домаќин на Летните олимписки игри, и тоа во 1956 во Мелбурн и 2000 во Сиднеј.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали на ЛОИ Olympic rings without rims.svg
ЛОИ Знаменосец Спортисти Мажи Жени сопрт. Gold medal olympic.svg Злато Silver medal olympic.svg Сребро Bronze medal olympic.svg Бронза Вкупно Пласман
Атина 1 1 0 2 2 0 0 2 8
Париз 2 2 0 2 2 0 3 5 9
Сент Луис 2 (3)* 2 (3)* 0 2* 0 =(3)* 0 (1)* 0 (4)*
Лондон како дел од Австралазија
Стокхолм
Антверпен Џорџ Паркер 13 11 1 5 0 2 1 3 16
Париз Едвин Кар 36 35 1 9 3 1 2 6 11
Амстердам Боби Пирс 18 14 4 6 1 2 1 4 19
Лос Анџелес Бој Чарлтон 13 9 4 6 3 1 1 5 10
Берлин Дунк Греј 32 28 4 7 0 0 1 1 30
Лондон Лес Маккеј 75 66 9 11 2 6 5 13 14
Хелсинки Мерв Вуд 81 71 10 12 6 2 3 11 9
Мелбурн и Стокхолм Мерв Вуд 294+4 250+4 44 18+1 13 8 14 35 3
Рим Џок Старок 189 160 29 17 8 8 6 22 5
Токио Иван Лунд 243 203 40 19 6 2 10 18 8
Мексико Сити Бил Ројкрофт 128 104 24 16 5 7 5 17 9
Минхен Денис Грин 168 129 29 20 8 7 2 17 6
Монтреал Рејлин Бојл 180 145 35 20 0 1 4 5 32
Москва Дениз Робертсон-Бојд
Макс Мецкер
120 92 28 17 2 2 5 9 15
Лос Анџелес Вејн Ројкрофт 242 169 73 22 4 8 12 24 14
Сеул Рич Чарлсворт 252 170 73 24 3 6 5 14 15
Барселона Џени Донет 279 197 92 25 7 9 11 27 10
Атланта Ендру Хој 417 250 167 26 9 9 23 41 7
Сиднеј Andrew Gaze 617 341 276 34 16 25 17 58 4
Атина Колин Бишел 470 268 202 33 17 16 17 50 4
Пекинг[1] Џејмс Томкинс 470 268 202 33 14 15 17 46 6
Лондон Лорен Џексон 404 221 183 29 7 16 12 35 10
Вкупно (25) 3309 2253 +(1)* 1055 138 153 +(3)* 177 + (1)* 468 +(4)*

Учество на спортистите и освојувачи на медали по дисциплина на ЛОИ[уреди | уреди извор]

# Спорт Период Вкупно Мажи Жени Gold medal olympic.svg Silver medal olympic.svg Bronze medal olympic.svg GoldSilverBronze medals.svg
Прво Последно
1 Athletics pictogram.svg Атлетика 1896 2012 468 301 167 20 26 25 71
2 Badminton pictogram.svg Бадминтон 1992 2012 28 12 16 0 0 0 0
3 Baseball pictogram.svg Бјзбол 1996 2004 59 59 0 0 1 0 1
4 Податотека:Olympic pictogram Cycling (road)png Велосипедизам 1920 2012 195 160 35 14 18 17 49
5 Boxing pictogram.svg Бокс 1924 2012 110 109 1 0 1 3 4
6 Rowing pictogram.svg Веслање 1924 2012 330 255 75 10 13 14 37
7 Water polo pictogram.svg Ватерполо 1948 2012 143 104 39 1 0 2 3
8 Gymnastics (artistic) pictogram.svg Гимнастика 1956 2012 71 25 46 0 0 0 0
9 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови 1948 2012 58 52 6 1 1 2 4
10 Sailing pictogram.svg Едрење 1948 2012 134 114 20 10 5 8 23
11 Податотека:Olympic pictogram Canoeingpng Кајакарство 1956 2012 118 83 35 3 8 11 22
12 Equestrian pictogram.svg Коњички спорт 1960 2012 69 46 23 6 3 2 11
13 Basketball pictogram.svg Кошарка 1992 2012 41 29 12 0 1 0 1
14 Fencing pictogram.svg Мачување 1952 2008 67 47 20 0 0 0 0
15 Modern pentathlon pictogram.svg Современ петобој 1952 2012 23 19 4 0 0 0 0
16 Olympic pictogram Volleyball.png Одбојка 2000 2012 44 32 12 0 0 0 0
17 Volleyball (indoor) pictogram.svg Одбојка на песок 1996 2012 19 6 13 1 0 1 2
18 Swimming pictogram.svg Пливање 1900 2012 373 (+1)* 191 (+1)* 181 57 60 (+1)* 61 (+3)* 179 (+4)*
19 Gymnastics (rhythmic) pictogram.svg Ритмичка гимнастика 1984 2012 6 0 6 0 0 0 0
20 Handball pictogram.svg Ракомет 2000 2000 30 15 15 0 0 0 0
21 Wrestling pictogram.svg Борење 1924 2012 79 69 1 0 1 2 3
22 Synchronized swimming pictogram.svg Синхронизирано пливање 1984 2012 27 0 27 0 0 0 0
23 Diving pictogram.svg Скокови во вода 1920 2012 60 29 31 3 3 6 12
24 Softball pictogram.svg Софтбол 1996 2008 33 0 33 0 1 3 4
25 Table tennis pictogram.svg Пинг-понг 1988 2012 22 13 9 0 0 0 0
26 Archery pictogram.svg Стреличарство 1972 2012 28 16 12 1 0 1 2
27 Shooting pictogram.svg Стрелаштво 1948 2012 106 76 30 4 1 5 10
28 Taekwondo pictogram.svg Теквондо 2000 2012 14 7 7 1 1 0 2
29 Tennis pictogram.svg Тенис 1896 2012 34 20 14 1 1 3 5
30 Gymnastics (trampoline) pictogram.svg Трамполина 2000 2012 5 3 2 0 1 0 1
31 Triathlon pictogram.svg Триатлон 2000 2012 8 4 4 1 0 0 1
32 Фудбал Фудбал 1956 2008 137 109 28 0 0 0 0
33 Фудбал Хокеј на трева 1956 2012 215 138 77 4 3 5 12
34 Judo pictogram.svg Џудо 1964 2012 65 45 20 0 0 2 2
Вкупно (34) 138

ЗОИ[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали на ЛОИ Olympic rings without rims.svg
ЛОИ Знаменосец Спортисти Мажи Жени сопрт. Gold medal olympic.svg Злато Silver medal olympic.svg Сребро Bronze medal olympic.svg Бронза Вкупно Пласман
Шамони Австралија не учествувала
Сент Мориц Австралија не учествувала
Лејк Плесид Австралија не учествувала
Гармиш-Партенкирхен 1 1 0 1 0 0 0 0
Сент Мориц Австралија не учествувала
Осло 9 7 2 4 0 0 0 0
Кортина д'Ампецо 8 7 1 3 0 0 0 0
Скво Вали Вик Екберг 30 26 4 6 0 0 0 0
Инсбрук 5 3 2 1 0 0 0 0
Гренобл Малком Мелн 3 3 0 3 0 0 0 0
Сапоро 4 4 0 2 0 0 0 0
Инсбрук Колин Коутс 8 5 3 3 0 0 0 0
Лејк Плесид Роб Мекинтајер 9 5 4 4 0 0 0 0
Сараево Колин Коутс 10 8 2 5 0 0 0 0
Калгари Мајк Ричмонд 18 16 2 0 0 0 0 0
Албервил Дени Ка 22 15 7 9 0 0 0 0
Лилехамер Керсти Маршал 25 18 7 9 0 0 1 1 22
Нагано Ричард Низелски 23 15 8 8 0 0 1 1 22
Солт Лејк Сити Ејдријан Коста 25 12 13 5 2 0 0 2 15
Торино Елајза Камплин 40 23 17 1 1 0 1 2 17
Ванкувер Тора Брајт 40 20 20 11 2 1 0 3 13
Сочи Алекс Пулин 60 29 31 11 0 2 1 3 24
Вкупно 340 217 123 5 3 4 12

Учество на спортистите и освојувачи на медали по дисциплина на ЗОИ[уреди | уреди извор]

# Спорт Период Вкупно Мажи Жени Gold medal olympic.svg Silver medal olympic.svg Bronze medal olympic.svg GoldSilverBronze medals.svg
Прво Последно
1. Alpine skiing pictogram.svg Алпско скијање 1952 2014 44 27 17 0 0 1 1
2. Biathlon pictogram.svg Биатлон 1984 2014 6 3 3 0 0 0 0
3. Bobsleigh pictogram.svg Боб 1988 2014 26 22 4 0 0 0 0
4. Speed skating pictogram.svg Брзо лизгање 1936 2014 10 9 1 0 0 0 0
5. Short track speed skating pictogram.svg Брзо лизгање на кратки стази 1992 2014 19 13 6 1 0 1 2
6. Nordic combined pictogram.svg Нордиска комбинација 1960 1960 1 1 0 0 0 0 0
7. Luge pictogram.svg Санкање 1992 2014 4 2 2 0 0 0 0
8. Skeleton pictogram.svg Скелетон 2006 2014 7 3 4 0 0 0 0
9. Cross country skiing pictogram.svg Скијачко трчање 1952 2014 18 14 4 0 0 0 0
10. Freestyle skiing pictogram.svg Слободно скијање 1992 2014 38 17 21 3 2 2 7
11. Snowboarding pictogram.svg Сноубординг 1998 2014 20 12 8 1 1 0 2
12. Figure skating pictogram.svg Уметничко лизгање 1952 2014 30 13 16 0 0 0 0
13. Ice hockey pictogram.svg Хокеј на лед 1960 1960 17 17 0 0 0 0 0
Вкупно 240 153 86 5 3 4 12

Вкупно медали на ОИ[уреди | уреди извор]

ОИ Gold medal olympic.svg Silver medal olympic.svg Bronze medal olympic.svg GoldSilverBronze medals.svg
ЛОИ 138 153 177 468
ЗОИ 5 3 4 12
Вкупно 143 156 181 480

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]