Индија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Индија на Олимписките игри

Знаме на Индија
МОК-код  IND
НОК Индиско олимписко здружение
Порталwww.olympic.ind.in
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади
Индиската екипа за хокеј на Олимписките игри во Берлин 1936 година, кои подоцна ќе ја поразат Германија во финалето со 8-1.

Индија — првпат учествува на Олимписките игри во 1900 година, со еден спортист (Норман Притчард) освојувајќи два медали, двата сребрени во атлетика. Инфдија првпат испратила екипа на Летните олимписки игри во 1920 година, и учествувала во сите Летни олимписки игри оттогаш. Индија се има исто така натпреварувано на неколку Зимски олимписки игри почнувајќи од 1964 година.

Преглед[уреди | уреди извор]

Индија започнала да се натпреварува на олимписките игри во 1900 година. Индиските спортисти имаат освоено вкупно 26 медали, сите на Летните олимписки игри. Во кус временски период, Индиската национална репрезентација за хокеј на трева била доминантна при олимписките натпреварувања, освојувајќи 11 медали на 12 Олимписки игри во периодот меѓу 1928 и 1980 година. Имаат освоено 8 златни медали од кои 6 последователни од 1928–1956 година.

Индискиот Национален олимписки комитет, или Индиското олимписко здружение, е создадено во 1927 година.

На Летните олимписки игри 2012 година Индија беше претставена од 83-члена делегација, која постави нов рекорд на освоени медали освојувајќи вкупно 6 медали. Борачот Сушил Кумар стана првиот Индиец кој освоил повеќе поединечни Олимписки медали по оние на Норман Причард во 1900 година. Сепак, медалите на Причард биле сребрени, додека пак оние на Кумар биле сребрен и бронзен.

На 4 декември 2012 година, Мок ја забрани ИНЗ поради проблеми со изборите. Индиските спортисти сепак, можеле да учествуваат на игрите како независни учесници. TОваа забрана беше повлечена на 11 февруари 2014 година, и сите медали освоени на игрите и биле доделени на Индија.

Табели со медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
Грција Атина 1896 не учествува
Франција Париз 1900 0 2 0 2 17
САД Сент Луис 1904 не учествува
Обединето Кралство Лондон 1908 не учествува
Шведска Стокхолм 1912 не учествува
Белгија Антверпен 1920 0 0 0 0 -
Франција Париз 1924 0 0 0 0 -
Холандија Амстердам 1928 1 0 0 1 23
САД Лос Анџелес 1932 1 0 0 1 19
Трет Рајх Берлин 1936 1 0 0 1 20
Обединето Кралство Лондон 1948 1 0 0 1 22
Финска Хелсинки 1952 1 0 1 2 26
Австралија Мелбурн 1956 1 0 0 1 24
Италија Рим 1960 0 1 0 1 32
Јапонија Токио 1964 1 0 0 1 24
Мексико Мексико 1968 0 0 1 1 42
Германија Минхен 1972 0 0 1 1 43
Канада Монтреал 1976 0 0 0 0 -
СССР Москва 1980 1 0 0 1 23
САД Лос Анџелес 1984 0 0 0 0 -
Јужна Кореја Сеул 1988 0 0 0 0 -
Шпанија Барселона 1992 0 0 0 0 -
САД Атланта 1996 0 0 1 1 71
Австралија Сиднеј 2000 0 0 1 1 71
Грција Атина 2004 0 1 0 1 65
Кина Пекинг 2008 1 0 2 3 50
Обединето Кралство Лондон 2012 0 2 4 6 55
Бразил Рио де Жанеиро 2016
Вкупно 9 6 11 26 37

Медали освоени по спортови[уреди | уреди извор]

   Водечка во тој спорт
Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
Хокеј на трева 8 1 2 11 1
Стрелаштво 1 2 1 4 33
Атлетика 0 2 0 2 71
Борење 0 1 3 4 43
Боксување 0 0 2 2 64
Бадминтон 0 0 1 1 9
Тенис 0 0 1 1 28
Кревање тегови 0 0 1 1 56
Вкупно 9 6 11 26 38

Список на медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име/Екипа Игри Спорт Настан
 Сребрен Причард, НорманНорман Причард Франција Париз 1900 АтлетикаАтлетика Мажи 200м
 Сребрен Причард, НорманНорман Причард Франција Париз 1900 АтлетикаАтлетика Мажи 200м со пречки
 Златен Национална екипа Холандија Амстердам 1928 Хокеј на треваХокеј на трева Мажи
 Златен Национална екипа САД Лос Анџелес 1932 Хокеј на треваХокеј на трева Мажи
 Златен Национална екипа Трет Рајх Берлин 1936 Хокеј на треваХокеј на трева Мажи
 Златен Национална екипа Обединето Кралство Лондон 1948 Хокеј на треваХокеј на трева Мажи
 Златен Национална екипа Финска Хелсинки 1952 Хокеј на треваХокеј на трева Мажи
 Бронзен Јадав, Кашаба ДадасебКашаба Дадасеб Јадав Финска Хелсинки 1952 WrestlingБорење Мажи банта слободен стил
 Златен Национална екипа Австралија Мелбурн 1956 Хокеј на треваХокеј на трева Мажи
 Сребрен Национална екипа Италија Рим 1960 Хокеј на треваХокеј на трева Мажи
 Златен Национална екипа Јапонија Токио 1964 Хокеј на треваХокеј на трева Мажи
 Бронзен Национална екипа Мексико Мексико 1968 Хокеј на треваХокеј на трева Мажи
 Бронзен Национална екипа Западна Германија Минхен 1972 Хокеј на треваХокеј на трева Мажи
 Златен Национална екипа СССР Москва 1980 Хокеј на треваХокеј на трева Мажи
 Бронзен Паеш, ЛеандерЛеандер Паеш САД Атланта 1996 ТенисТенис Поединечно мажи
 Бронзен Малесвари, КарнамКарнам Малесвари Австралија Сиднеј 2000 Кревање теговиКревање тегови Жени 69 кг
 Сребрен Раторе, Раџавардан СингРаџавардан Синг Раторе Грција Атина 2004 СтрелаштвоСтрелаштво Мажи двоцевка
 Златен Биндра, АбинавАбинав Биндра Кина Пекинг 2008 СтрелаштвоСтрелаштво Мажи воздушна пушка 10 м
 Бронзен Синг, ВиџендерВиџендер Синг Кина Пекинг 2008 БоксувањеБоксување Мажи 75 кг
 Бронзен Кумар, СушилСушил Кумар Кина Пекинг 2008 БорењеБорење Мажи слободен стил 66 кг
 Сребрен Виџај Кумар Обединето Кралство Лондон 2012 СтрелаштвоСтрелаштво Мажи брзострелен пиштол 25 м
 Сребрен Кумар, СушилСушил Кумар Обединето Кралство Лондон 2012 БорењеБорење Мажи слободен стил 66 кг
 Бронзен Саина Невал Обединето Кралство Лондон 2012 БадминтонБадминтон Жени поединечно
 Бронзен Мари Ком Обединето Кралство Лондон 2012 Боксување Боксирање Жени категорија мува
 Бронзен Наранг, ГаганГаган Наранг Обединето Кралство Лондон 2012 СтрелаштвоСтрелаштво Мажи воздушна пушка 10 м
 Бронзен Јогешвар Дут Обединето Кралство Лондон 2012 БорењеБорење Мажи слободен стил 60 кг.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2007-12-15.
  • „Indian Olympic Association“. International Olympic Committee. Посетено на 2007-12-15.
  • Indian Olympic