Источна Германија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Источна Германија на Олимписките игри

Знаме на Германска Демократска Република
МОК-код  GDR
НОК Национален олимписки комитет на ГДР
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади
Други поврзани настапи
Германија (1896–1936, 1992–)
Германија (1956–1964)

Германска Демократска Република (ГДР), честопати нарекувана Источна Германија, основала посебен Национален олимписки комитет за Социјалистичка Германија на 22 април 1951 година во Ротес Ратхаус Источен Берлин. Ова бил еден од трите германски олимписки комитети во тој период. Не бил признат од страна на МОК цела декада.

Табели со медали по игри[уреди | уреди извор]

Медали по Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
1896–1936 како дел од  Германија (GER)
Обединето Кралство Лондон 1948 „не учествува“
Финска Хелсинки 1952
1956–1964 како дел од  Германија (EUA)
Мексико Мексико 1968 226 9 9 7 25 5
Западна Германија Минхен 1972 297 20 23 23 66 3
Канада Монтреал 1976 267 40 25 25 90 2
СССР Москва 1980 345 47 37 42 126 2
САД Лос Анџелес 1984 „не учествува“
Јужна Кореја Сеул 1988 259 37 35 30 102 2
1992–Present дел од Германија (GER)
Вкупно 153 129 127 409 9

Медали по Зимски олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно [Ранг
1924–1936 како дел од  Германија (GER)
Швајцарија Сен Мориц 1948 не учествува
Норвешка Осло 1952
1956–1964 како дел од Германија (EUA)
Франција Гренобл 1968 57 1 2 2 5 10
Јапонија Сапоро 1972 42 4 3 7 14 2
Австрија Инсбрук 1976 59 7 5 7 19 2
САД Лејк Пласид 1980 53 9 7 7 23 2
Југославија Сараево 1984 56 9 9 6 24 1
Канада Калгари 1988 53 9 10 6 25 2
1992–Present како дел од  Германија (GER)
Вкупно 39 36 35 110 11

Медали по летни спортови[уреди | уреди извор]

   Водечка во тој спорт
Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Атлетика 38 36 35 109
Пливање 38 32 22 92
Веслање 33 7 8 48
Кајакарење 14 7 9 30
Гимнастика 6 13 17 36
Велосипедизам 6 6 4 16
Боксување 5 2 6 13
Стрелаштво 3 8 5 16
Борење 2 3 2 7
Скокови во вода 2 2 3 7
Едрење 2 2 2 6
Кревање тегови 1 4 6 11
Џудо 1 2 6 9
Футбал 1 1 1 3
Ракомет 1 1 1 3
Одбојка 0 2 0 2
Мечување 0 1 0 1
Вкупно 153 129 127 409

Медали по зимски спортови[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Санка 13 8 8 29
Брзо лизгање 8 12 9 29
Бобсанка 5 5 3 13
Биатлон 3 4 4 11
Уметничко лизгање 3 3 4 10
Нордиски комбинирано 3 0 4 7
Скијачки скокови 2 3 2 7
Крос кантри 2 1 1 4
Вкупно 39 36 35 110

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2006-12-09.

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]