Сирија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сирија на Олимписките игри

Знаме на Сирија
МОК-код  SYR
НОК Олимписки комитет на Сирија (SOC)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012

Сирија првпат настапила на Олимписките игри во 1948 година и оттогаш пропуштила пет Летни олимписки игри.

На Зимските олимписки игри Сирија нема учествувано.

Спортистите на Сирија на Олимписките игри досега имаат освоено 1 златен медал.

Националниот олимписки комитет на Сирија бил основан во 1948 година и бил признаен во 1948 година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Лондон 0 0 0 0
Хелсинки Сирија не учествувала
Мелбурн и Стокхолм Сирија не учествувала
Рим Сирија не учествувала
Токио Сирија не учествувала
Мексико Сити 0 0 0 0
Минхен 0 0 0 0
Монтреал Сирија не учествувала
Москва 0 0 0 0
Лос Анџелес 0 1 0 1
Сеул 0 0 0 0
Барселона 0 0 0 0
Атланта 1 0 0 1
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 0 0 1 1
Пекинг 0 0 0 0
Лондон
Вкупно 1 1 1 3