Сомалија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сомалија на Олимписките игри

Знаме на Сомалија
МОК-код  SOM
НОК Сомалиски олимписки комитет
Порталwww.nocsom.org
Олимписка историја
Летни олимпијади

Сомалија првпат учествувала на некои Олимписки игри во 1972 година и од 1984 година испраќала спортисти на повеќето Летни олимписки игри. Сомалија не учествувала на Зимските олимписки игри. Земјата ги бојкотирала Игрите во 1976 година, заедно со повеќето земји во Африка и се приклучила на американскиот бојкот на Летните олимписки игри 1980. И покрај постоечката Граѓанска војна, земјата успевала да испраќа мали состави на секои Игри од 1996 година. Сомалија никогаш не освоила медал и најдобар пласман е шестото место во трката 1500 метри за мажи на светскиот првак Абди Биле во Атланта 1996 година.

Сомалискиот олимписки комитет бил создаден во 1959 година и бил признаен од Меѓународниот олимписки комитет во 1972 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Сомалиски олимписки комитет“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 13 јуни 2011.