Прејди на содржината

Северно Борнео на Летните олимписки игри 1956

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северно Борнео на Олимписките игри

Знаме на Северно Борнео
МОК-код  NBO
НОК Северноборнејски олимписки комитет
На ОИ 1956 во
Натпреварувачи 2 во 1 спорт
Знаменосец Габу Бин Пигинг
Медали Злат.
0
Сребр.
0
Бронз.
0
Вкуп.
0
Олимписка историја
Летни олимпијади
19561960
Други поврзани настапи
Малезија (1964–)

Северно Борнео се натпреварувале на Летните олимписки игри 1956 во Мелбурн, Австралија. Ова било единствениот Олимписки настап на овој поранешен британски протекторат, кој станал дел од новата држава Малезија во 1963 година.

Атлетика[уреди | уреди извор]

И двајцата спортисти се натпреварувале на ист настан троен скок—но ниеден не успеал да се квалификува во финалето.

Спортист Настан Квалификација Финале
Резултат Ранг Резултат Ранг
Габу Пигинг Мажи троскок 14,55 м 24 Не се квалификувал
Сиум Бин Диау 14,09 м 28 Не се квалификувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  • The Official Report of the Organizing Committee for the Games of the XVI Olympiad Melbourne 1956 (PDF). Melbourne: The Organizing Committee of the XVI Olympiad, Melbourne, 1956. 1958. Посетено на 30 August 2008.
  • „North Borneo at the 1956 Melbourne Summer Games“. Olympics at Sports-Reference.com. Архивирано од изворникот на 2011-05-19. Посетено на 30 August 2008.