Антигва и Барбуда на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антигва и Барбуда на Олимписките игри

Знаме на Антигва и Барбуда
МОК-код  ANT
НОК Олимписка асоцијација на Антигва и Барбуда
Олимписка историја
Летни олимпијади
1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

Антигва и Барбуда првпат настапила на Олимписките игри во 1976 г. и оттогаш учествувала скоро на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирала. Антигва и Барбуда нема освоено медал на Летните олимписки игри и никогаш не се натпреварувала во Зимските олимписки игри. Олимписката асоцијација на Антигва и Барбуда била формирана во 1966 година, по распадот на Вест-Инди Федерацијата во 1962 година, и призната во 1976 година.

Освоени медали[уреди | уреди извор]

Медали по летни спортови[уреди | уреди извор]

Игри Атлетика Злато Сребро Бронза Вкупно Место
Канада Монтреал 1976 10 0 0 0 0
СССР Москва 1980 не учествувала
САД Лос Анџелес 1984 14 0 0 0 0
Јужна Кореја Сеул 1988 15 0 0 0 0
Шпанија Барселолна 1992 13 0 0 0 0
САД Атланта 1996 13 0 0 0 0
Австралија Сиднеј 2000 3 0 0 0 0
Грција Атина 2004 5 0 0 0 0
Кина Пекинг 2008 5 0 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 2012 4 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Учесници[уреди | уреди извор]

Игри Спортист Спорт
1984 Лос Анџелес Лестер Бенџамин Атлетика
1988 Сеул Џоселин Џозеф Атлетика
1992 Барселолна
1996 Атланта Хедер Самјуел Атлетика
2000 Сиднеј Хедер Самјуел Атлетика
2004 Атина Даниел Бејли Атлетика
2008 Пекинг Џејмс Грејман Атлетика
2012 Лондон Даниел Бејли Атлетика