Сиера Леоне на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сиера Леоне на Олимписките игри

Знаме на Сиера Леоне
МОК-код  SLE
НОК Национален олимписки комитет на Сиера Леоне
Порталwww.nocsl.org
Олимписка историја
Летни олимпијади

Сиера Леоне испраќала спортисти на сите Летни олимписки игри од 1968 година со исклучок на Игрите во 1972 и 1976 година, но сепак земјата сè уште нема освоено олимписки медал. Ниеден спортист од Сиера Леоне нема настапено на некои Зимски олимписки игри. Поради недостиг на пари по граѓанската војна, Сиера Леоне можеби нема да може да учествува на следните Олимписки игри и меѓународни натпреварувања.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]