Свети Кристофер и Невис на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Кристофер и Невис на Олимписките игри

Знаме на Свети Кристофер и Невис
МОК-код  SKN
НОК Олимписки комитет на Свети Кристофер и Невис (SKNOC)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012

Свети Кристофер и Невис првпат настапил на Олимписките игри во 1996 година и оттогаш настапил на сите натпреварувања.

Свети Кристофер и Невис на Зимските олимписките игри досега нема учествувано. Спортистите на земјата на Олимписките игри досега немаат освоено ниту еден медал.

Националниот олимписки комитет на Свети Кристофер и Невис бил основан во 1986 година и бил признаен во 1993 година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 0 0 0 0
Пекинг 0 0 0 0
Лондон 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0