Јемен на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јемен на Олимписките игри

Знаме на Јемен
МОК-код  YEM
НОК Јеменски олимписки комитет
Порталwww.nocyemen.org (арапски) (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
Други поврзани настапи
Јеменска Арапска Република Северен Јемен (19841988)
Јужен Јемен Јужен Јемен (1988)

Јемен — има учествувано само на Летните олимписки игри, испраќајќи на секое издание од свето прво учество во 1992 година. Пред обединувањето на Јемен во 1990 година,Јеменските спортисти се натпреварувале на игрите од 1984 година, претставувајќи го Северен Јемен (1984 и 1988) или Јужен Јемен (1988). Јемен сè уште нема освоено медал.

Јеменскиот олимписки комитет бил основан во 1971 и признат од МОК во 1981 година.

Медали по игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
САД Лос Анџелес 1984 as  Северен Јемен (YAR)
Јужна Кореја Сеул 1988 како  Северен Јемен (YAR) и  Јужен Јемен (YMD)
Шпанија Барселона 1992 13 0 0 0 0
САД Атланта 1996 4 0 0 0 0
Австралија Сиднеј 2000 2 0 0 0 0
Грција Атина 2004 3 0 0 0 0
Кина Пекинг 2008 5 0 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 2012 4 0 0 0 0
Бразил Рио 2016
Вкупно 0 0 0 0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Digital Library Collection (Official Olympic Reports)“. la84.org. LA84 Foundation. Посетено на 19 February 2014.
  • „Yemen Olympic Committee“. Olympic.org. International Olympic Committee. Посетено на 19 February 2014.