Боливија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боливија на Олимписките игри

Знаме на Боливија
МОК-код  BOL
НОК Олимписки комитет на Боливија (COB)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 •
Зимски олимпијади
1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Боливија првпат настапила на Олимписките игри во 1936 година и оттогаш учествувала на поголемиот дел од игрите.

На Зимските олимписки игри за првпат настапила во 1956 година.

Националниот олимписки комитет на Боливија бил основан во 1932 година и бил признаен во 1936 година.

Медали[уреди | уреди извор]

Учество и освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и освоени медали на ЛОИ
ЛОИ Знаменосец Учесник Мажи Жени спорт Злато Сребро Бронза Вкупно Пласман
1936 Берлин Алберто Конрад 1 1 0 1 0 0 0 0
1948 Лондон Боливија не учествувала
1952 Хелсинки Боливија не учествувала
1956 Мелбурн и Стокхолм Боливија не учествувала
1960 Рим Боливија не учествувала
1964 Токио 1 1 0 1 0 0 0 0
1968 Мексико Сити 4 4 0 3 0 0 0 0
1972 Минхен Роберто Нелсен Рејес 11 11 0 3 0 0 0 0
1976 Монтреал 4 4 0 4 0 0 0 0
1980 Москва Боливија не учествувала
1984 Лос Анџелес 11 10 1 6 0 0 0 0
1988 Сеул 7 6 1 6 0 0 0 0
1992 Барселона 13 8 5 6 0 0 0 0
1996 Атланта Поликарпио Кализаја 8 6 2 5 0 0 0 0
2000 Сиднеј Марко Кондори 5 3 2 3 0 0 0 0
2004 Атина Џована Ируста 7 4 3 5 0 0 0 0
2008 Пекинг Цезар Меначо 7 4 3 5 0 0 0 0
2012 Лондон Карен Торез 5 3 2 5 0 0 0 0
Вкупно (13) 84 65 19 0 0 0 0

Освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

По ЛОИ 2012.
Спорт Период Вкупно Мажи Жени
Прво Последно
Прво Последно
Атлетика 1972 2012 20 12 8 0 0 0 0
Велосипедизам 1976 2008 5 5 0 0 0 0 0
Бокс 1984 1984 1 1 0 0 0 0 0
Гимнастика 2004 2004 1 0 1 0 0 0 0
Дизање тегова 1988 2008 3 2 1 0 0 0 0
Кајак и кану 1964 1968 1 1 0 0 0 0 0
Коњички спорт 1968 1976 1 1 0 0 0 0 0
Мечување 1984 1996 3 3 0 0 0 0 0
Пливање 1936 2012 10 6 4 0 0 0 0
Борење 1984 1984 1 1 0 0 0 0 0
Скокови у воду 1996 1996 1 1 0 0 0 0 0
Стрелаштво 1968 2012 13 13 0 0 0 0 0
Тенис 2000 2000 1 1 0 0 0 0 0
Џудо 1964 2008 5 5 0 0 0 0 0
Вкупно (14) 66 52 14 0 0 0 0

Учество и освоени медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Учество и освоени медали на ЛОИ Податотека:Olympic rinАgs.svg
ЗОИ Знаменосец Учесник Мажи Жени спорт Злато Сребро Бронза Вкупно Пласман
1956 Кортина д'Ампецо Рене Фарвиг 1 1 0 1 0 0 0 0
1960 Скво Вали Боливија не учествувала
1964 Инсбрук Боливија не учествувала
1968 Гренобл Боливија не учествувала
1972 Сапоро Боливија не учествувала
1976 Инсбрук Боливија не учествувала
1980 Лејк Плесид Били Фарвиг 3 3 0 1 0 0 0
1984 Сараево 3 3 0 6 0 0 0
1988 Калгари Гуљелмо Алива 6 6 0 1 0 0 0
1992 Албервил Гуљелмо Алива 5 5 0 1 0 0 0
1994 Лилехамер Боливија не учествувала
1998 Нагано Боливија не учествувала
2002 Солт Лејк Сити Боливија не учествувала
2006 Торино Боливија не учествувала
2010 Ванкувер Боливија не учествувала
Вкупно 18 18 0 0 0 0 0

Освојувачи на медал[уреди | уреди извор]

После ЗОИ 2010.
Спорт Период Вкупно Мажи Жени
Прво Последно
Алпско скијање 1956 1992 13 13 0 0 0 0 0
Вкупно (1) 13 13 0 0 0 0 0