Брегот на Слоновата Коска на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брег на Слоновата Коска на Олимписките игри

Знаме на Брегот на Слоновата Коска
МОК-код  CIV
НОК Национален олимписки комитет на Брегот на Слоновата Коска
Олимписка историја
Летни олимпијади

Брегот на Слоновата Коска учествувал на сите летни олимпијади од 1964 г. до денес освен бојкотираната олимпијада во 1980 г. во Москва. Земјата досега има освоено само еден медал: Габриел Тијако, кој го освоил сребрениот медал во трчање во дисциплината 400 метри во машка конкуренција на олимпијадата во 1984 г. Брегот на Слоновата Коска нема учествувано на ниедна зимска олимпијада.

Освоени медали[уреди | уреди извор]

Летни олимпијади[уреди | уреди извор]

Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Токио 1964 9 0 0 0 0
Мексико 1968 10 0 0 0 0
Минхен 1972 15 0 0 0 0
Монтреал 1976 8 0 0 0 0
Москва 1980 не учествувала
Лос Анџелес 1984 15 0 1 0 1 33
Сеул 1988 28 0 0 0 0
Барселона 1992 13 0 0 0 0
Атланта 1996 11 0 0 0 0
Сиднеј 2000 14 0 0 0 0
Атина 2004 5 0 0 0 0
Пекинг 2008 22 0 0 0 0
Лондон 2012 10 0 0 0 0
Вкупно 0 1 0 1 120

Список на медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Учесник Олимпијада Спорт Дисциплина
 Сребрен Тијако, ГабриелГабриел Тијако САД Лос Анџелес 1984 Атлетика 400 м, мажи

Надворешни врски[уреди | уреди извор]