Доминиканска Република на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Доминиканска Република на Олимписките игри

Знаме на Доминиканска Република
МОК-код  DOM
НОК Олимписки комитет на Доминиканска Република (COD)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012

Доминиканска Република првпат настапила на Олимписките игри во 1964 г. и оттогаш учествувала на сите игри.

Доминиканската Република никогаш не настапила на Зимските олимписките игри. Спортистите на Олимписките игри освоиле вкупно 4 медали од кои 2 златни.

Националниот олимписки комитет на Доминиканската Република бил основан во 1964 година и бил признаен истата година.

Медали[уреди | уреди извор]

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Токио 0 0 0 0
Мексико Сити 0 0 0 0
Минхен 0 0 0 0
Монтреал 0 0 0 0
Москва 0 0 0 0
Лос Анџелес 0 0 1 1
Сеул 0 0 0 0
Барселона 0 0 0 0
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 1 0 0 1
Пекинг 1 1 0 2
Лондон
Вкупно 2 1 1 4