Ирска на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ирска на Олимписките игри

Знаме на Ирска
МОК-код  IRL
НОК Олимписки совет на Ирска
официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
Велика Британија и Ирска (1900–1920)

Република Ирска за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1924 година кои се одржале во Париз. Претходно, Ирска учествувала во составот на Велика Британија.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза вкупно
1924 Париз 0 0 0 0
1928 Амстердам 1 0 0 1
1932 Лос Анџелес 2 0 0 2
1936 Берлин Не учествувала
1948 Лондон 0 0 0 0
1952 Хелсинки 0 1 0 1
1956 Мелбурн и Стокхолм 1 1 3 5
1960 Рим 0 0 0 0
1964 Токио 0 0 1 1
1968 Мексико Сити 0 0 0 0
1972 Минхен 0 0 0 0
1976 Монтреал 0 0 0 0
1980 Москва 0 1 1 2
1984 Лос Анџелес 0 1 0 1
1988 Сеул 0 0 0 0
1992 Барселона 1 1 0 2
1996 Атланта 3 0 1 4
2000 Сиднеј 0 1 0 1
2004 Атина 0 0 0 0
2008 Пекинг 0 1 2 3
2012 Лондон
Вкупно 8 7 8 23

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Mедали по спорт[уреди | уреди извор]

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Атлетика 4 2 0 6
Пливање 3 0 1 4
Бокс 1 4 7 12
Sailing 0 1 0 1
Вкупно 8 7 8 23