Летни олимписки игри 1960

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Летни олимписки игри - 1960)
VIII Зимски олимписки игри

Град домаќин Скуо Вели, САД
Бр. на држави 83
Бр. на спортисти 5,338
(4,727 мажи, 611 жени)
Натпревари 150 од 17 спортови
Отворени 18 февруари
Затворени 28 февруари
Официјално отворени од: Претседател Џовани Гронки[1]
Спортска заклетва Адолфо Конзолини
Олимписки оган Giancarlo Peris
Стадион Блит Арена

17-те Летни олимписки игри се одржале во Рим во 1960 година. Рим требало да биде домаќин на Летните олимписки игри - 1908, но поради ерупцијата на вулканот Везув во 1906, игрите биле префрлени во Лондон. На 15 јуни 1955 на 50-тата сесија на МОК во Париз, Рим ги победил останатите конкуренти, градовите Лозана, Детроит, Будимпешта, Брисел, Град Мексико и Токио.

Резултати од изборот за град-домаќин на Летните олимписки игри - 1960
Град Земја Прв круг Втор круг Трет круг
Рим Flag of Italy.svg Италија 15 26 35
Лозана Flag of Switzerland.svg Швајцарија 14 21 24
Детроит Flag of the United States.svg САД 6 11 -
Будимпешта Flag of Hungary.svg Унгарија 8 1 -
Брисел Flag of Belgium.svg Белгија 6 - -
Град Мексико Flag of Mexico.svg Мексико 6 - -
Токио Flag of Japan.svg Јапонија 4 - -

Краток преглед[уреди | уреди извор]

Спортови[уреди | уреди извор]

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

Со сина боја се обележане земјите коишто дебитираат на Олимписките игри

На Летните олимписки игри одржани во Рим во 1960 учествувале натпреварувачи од 84 земји. На игрите дебитирале Мароко, Сан Марино, Судан и Тунис. На игрите исто така требало да се појави и натпреварувач од Суринам со што и оваа земја би дебитирала на игрите, но тој се откажал, па на игрите всушност учествувале спортисти од 83 земји. Спортистите од Барбадос, Јамајка и Тринидад и Тобаго се натпреварувале во комбиниран тим (Британски Западни Инди). Спортистите од Источна и Западна Германија повторно се натпреварувале во комбинираниот олимписки тим Германија.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of the Soviet Union.svg СССР 43 29 31 103
2 Flag of the United States.svg САД 34 21 16 71
3 Flag of Italy.svg Италија (домаќин) 13 10 13 36
4 German Olympic flag (1959-1968).svg Обединет тим на Германија 12 19 11 42
5 Flag of Australia.svg Австралија 8 8 6 22
6 Flag of Turkey.svg Турција 7 2 0 9
7 Flag of Hungary.svg Унгарија 6 8 7 21
8 Flag of Japan.svg Јапонија 4 7 7 18
9 Flag of Poland.svg Полска 4 6 11 21
10 Flag of the Czech Republic.svg Чехословачка 3 2 3 8

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. International Olympic Committee (9 октомври 2014). "Factsheet - Opening Ceremony of the Games of the Olympiad". Соопштение за печат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]