Грузија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грузија на Олимписките игри

Знаме на Грузија
МОК-код  GEO
НОК Грузиски национален олимписки комитет
официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

Грузија за првпат на Олимписките игри учествувала na Летните олимписки игри во 1952 кои се одржаве во Хелсинки, како дел од СССР. По распаѓањет на СССР, таа уќествува на сите игри досега.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество
ЛОИ ГЗнаме Учество Мажи. Жени сопрт. Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно Ранг
1996. Атланта Ѓеорги Канделаки 34 27 7 13 0 0 2 2 68
2000. Сиднеј Ѓеорги Асаниџи 36 27 9 12 0 0 6 6 67
2004. Атина Зураб Звиадаури 32 26 6 10 2 2 0 4 32
2008. Пекинг Рамаз Нозаџи 35 27 8 11 3 0 3 6 16

Надворешни врски[уреди | уреди извор]