Парагвај на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Парагвај на Олимписките игри

Знаме на Парагвај
МОК-код  PAR
НОК Олимписки комитет на Парагвај
COP-врска (шпански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012

Парагвај првпат настапил на Олимписките игри во 1928 година и оттогаш учествувал на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотиралe.

Парагвај на Зимските олимписките игри досега нема учествувано. Парагвајските спортисти на Олимписките игри имаат освоено 1 сребрен медал.

Националниот олимписки комитет на Парагвај бил основан во 1970 година и бил признаен истата година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Мексико Сити 0 0 0 0
Минхен 0 0 0 0
Монтреал 0 0 0 0
Москва Парагвај не учествувал
Лос Анџелес 0 0 0 0
Сеул 0 0 0 0
Барселона 0 0 0 0
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 0 1 0 1
Пекинг 0 0 0 0
Лондон 0 0 0 0
Вкупно 0 1 0 1