Чад на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чад на Олимписките игри

Знаме на Чад
МОК-код  CHA
НОК Олимписки и спортски комитет на Чад
Олимписка историја
Летни олимпијади

Чад испраќала спортисти на сите Летни олимписки игри одржани помеѓу 1964 и 1972 година и од 1984 до 2012 година, иако државата никогаш не освоила олимписки медал. Ниеден спортист од Чад не настапил на некои Зимски олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Чад се нарекува Comité Olympique et Sportif Tchadien. Започнал со работа во 1963 година, а бил признаен во 1964 година.[1]

Медали[уреди | уреди извор]

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Место
Токио 1964 2 0 0 0 0
Мексико 1968 3 0 0 0 0
Минхен 1972 4 0 0 0 0
Монтреал 1976 не учествувале
Москва 1980
Лос Анџелес 1984 3 0 0 0 0
Сеул 1988 6 0 0 0 0
Барселона 1992 4 0 0 0 0
Атланта 1996 4 0 0 0 0
Сиднеј 2000 2 0 0 0 0
Атина 2004 2 0 0 0 0
Пекинг 2008 2 0 0 0 0
Лондон 2012 2 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. МОК. „Чад“. Посетено на 22 декември 2011.