Централноафриканската Република на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
ЦАР на Олимписките игри

Знаме на Централноафриканската Република
МОК-код  CAF
НОК Национален спортски комитет на Централноафриканска Република
Олимписка историја
Летни олимпијади

Централноафриканската Република испраќала спортисти на сите Летни олимписки игри одржани помеѓу 1984 и 2008 година, како и првиот настап во 1968 година. Меѓутоа држава сè уште нема освоено олимписки медал. Ниеден спортист од Централноафриканската Република нема настапено на некои Зимски олимписки игри.

Медали[уреди | уреди извор]

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Место
Мексико 1968 1 0 0 0 0
Минхен 1972 не учествувале
Монтреал 1976
Москва 1980
Лос Анџелес 1984 3 0 0 0 0
Сеул 1988 15 0 0 0 0
Барселона 1992 16 0 0 0 0
Атланта 1996 5 0 0 0 0
Сиднеј 2000 3 0 0 0 0
Атина 2004 4 0 0 0 0
Пекинг 2008 3 0 0 0 0
Лондон 2012 6 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0