Киргистан на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киргистан на Олимписките игри

Знаме на Киргистан
МОК-код  KGZ
НОК Национален олимписки комитет на Киргизстан
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади
Други поврзани настапи
Руска Империја (1900–1912)
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

Киргизстан се има појавено на пет Летни олимписки игри и пет Зимски олимписки игрикако независна држава и има освоено три медали. Претходно се натпреварувала како дел од Советскиот Сојуз. Во 1992 година, Киргизстан се придружил на натпреварувањето како дел од Обединетата екипа, додека пак во 1994 година, Киргизстан за првпат се појавува на Зимските олимписки игри и на Летните олимписки игри во 1996 по распадот на Советскиот Сојуз.

Список на медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Бронзен Смагулов, АјдинАјдин Смагулов Австралија Сиднеј 2000 Џудо Мажи 60 кг
 Сребрен Бегалиев, КантабекКантабек Бегалиев Кина Пекинг 2008 Борење Мажи грчко-римски стил 66 кг
 Бронзен Тиуменбаев, РусланРуслан Тиуменбаев Кина Пекинг 2008 Борење Мажи грчко-римски стил 60 кг

Medals by Summer Games[уреди | уреди извор]

Games Златни Сребрени Бронзени Вкупно
1900–1912 како дел од  Русија (RUS)
1952–1988 како дел од  СССР (URS)
Барселона „како дел од  Обединета екипа (EUN)
Атланта 1996 0 0 0 0
Сиднеј 2000 0 0 1 1
Атина 2004 0 0 0 0
Пекинг 2008 0 1 1 2
Лондон 2012 0 0 0 0
Вкупно 0 1 2 3

Медали по спорт[уреди | уреди извор]

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Борење 0 1 1 2
Џудо 0 0 1 1
Вкупно 0 1 2 3

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2011-08-08.