Свазиленд на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свазиленд на Олимписките игри

Знаме на Свазиленд
МОК-код  SWZ
НОК Свазилендски олимписки и комонвелтски сојуз
Порталwww.socga.org.sz
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Свазиленд првпат учествувал на некои Олимписки игри во 1972 година. Ги пропуштиле следните две олимпијади, но се вратиле на ЛОИ 1984 во Лос Анџелес и оттогаш се појавувале на сите игри. Нивниот прв и единствен настап на Зимските олимпијади бил во 1992 година. На сите настапи немаат освоено олимписки медал.

Свазиленд е претставувана преку Свазилендскиот олимписки и комонвелтски сојуз од 1972 година.

Олимписки табела за ЛОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Спортисти по спорт Медали
Атлетика Бокс Стрелаштво Пливање Таеквондо Кревање товар
Западна Германија Минхен 1972 2 1 1 0 0 0
Канада Монтреал 1976 не учествувала
СССР Москва 1980 не учествувала
САД Лос Анџелес 1984 8 3 3 1 1 0 0 0
Јужна Кореја Сеул 1988 11 5 2 2 2 0 0 0
Шпанија Барселона 1992 6 5 1 0 0 0
САД Атланта 1996 6 4 1 1 0 0 0
Австралија Сиднеј 2000 6 2 1 2 1 0 0 0
Грција Атина 2004 3 2 1 0 0 0
Кина Пекинг 2008 4 2 2 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 2012 3 2 1 - 0 0 0

Олимписка табела ЗОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Спортисти по спорт Медали
Атлетика
Франција Албервил 1992 1 1 0 0 0