Уганда на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Уганда на Олимписките игри

Знаме на Уганда
МОК-код  UGA
НОК Угандски олимписки комитет
Порталwww.nocuganda.com
Олимписка историја
Летни олимпијади

Уганда првпат учествувала на Олимписки игри во 1956 година и оттогаш испраќала спортисти на сите Летни олимписки игри, освен во 1976 година, кога бојкотирала. Уганда никогаш нема испратено спортисти на некои Зимски олимписки игри.

Угандските спортисти имаат освоено вкупно седум медали, сите во атлетика и бокс.

Националниот олимписки комитет на Уганда бил создаден во 1950 година и признаен од Меѓународниот олимписки комитет во 1956 година.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Дисциплина
 Сребрен Мукванга, ЕридадиЕридади Мукванга Мексико Мексико 1968 Бокс бантам категорија
 Бронзен Рвабвого, ЛеоЛео Рвабвого Мексико Мексико 1968 Бокс мува категорија
 Златен Аки-Буа, ЏонЏон Аки-Буа Западна Германија Минхен 1972 Атлетика 400 метри со пречки
 Сребрен Рвабвого, ЛеоЛео Рвабвого Западна Германија Минхен 1972 Бокс мува категорија
 Сребрен Мугаби, ЏонЏон Мугаби СССР Москва 1980 Бокс велтер категорија
 Бронзен Камога, ДејвисДејвис Камога САД Атланта 1996 Атлетика 400 метри
 Златен Киптротик, СтивенСтивен Киптротик Обединето Кралство Лондон 2012 Атлетика маратон

Медали[уреди | уреди извор]

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Игри Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Мелбурн 1956 0 0 0 0
Рим 1960 0 0 0 0
Токио 1964 0 0 0 0
Мексико 1968 0 1 1 2
Минхен 1972 1 1 0 2
Монтреал 1976 не учествувале
Москва 1980 0 1 0 1
Лос Анџелес 1984 0 0 0 0
Сеул 1988 0 0 0 0
Барселона 1992 0 0 0 0
Атланта 1996 0 0 1 1
Сиднеј 2000 0 0 0 0
Атина 2004 0 0 0 0
Пекинг 2008 0 0 0 0
Лондон 2012 1 0 0 1
Вкупно 2 3 2 7

По спорт[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Атлетика 2 0 1 3
Бокс 0 3 1 4
Вкупно 2 3 2 7

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Освојувачи на олимписки медал“. Меѓународен олимписки комитет. Архивирано од изворникот 2007-12-01. Посетено на 19 декември 2007.
  • „Олимписки комитет на Уганда“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 14 јуни 2011.