Лаос на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лаос на Олимписките игри

Знаме на Лаос
МОК-код  LAO
НОК Национален олимписки комитет на Лаос
Олимписка историја
Летни олимпијади

Лаос се натпреварувал на седум Летни олимписки игри. Тие се немаат натпреварувано на Зимските олимписки игри и сè уште немаат освоено медал. Лаос се надева дека ќе учествува на Зимските олимписки игри во 2024 година.

Националниот олимписки комите на Лаос бил создаден о 1975 година и бил признат од страна на МОК во 1979 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. IOC. „Lao People's Democratic Republic“. Посетено на 23 September 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]