Норвешка на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија

Предлошка:Норвешка на Олимпијада

Норвешка за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1900 година кои се одржале во Париз, и оттогаш пропуштила само две Олимписки игри, и тоа во 1904 година и во 1980 година

До сега, Норвешка била двапати домаќин на Олимписките игри, за првпат во 1952 во Осло, а по вторпат во 1994 година во Лилехамер.

Норвешките спортисти, заклучно со 2009, освоиле 144 на Летните и 280 медали на Зимските олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Норвешка (норвешки:) е основан во 1900 година.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза вкупно
1896 Атина Не учествовала
1900 Париз 0 2 3 5
1904 Сент Луис Не учествовала
1908 Лондон 2 3 3 8
1912 Стокхолм 4 1 4 9
1920 Антверпен 13 9 9 31
1924 Париз 5 2 3 10
1928 Амстердам 1 2 1 4
1932 Лос Анџелес 0 0 0 0
1936 Берлин 1 3 2 6
1948 Лондон 1 3 3 7
1952 Хелсинки 3 2 0 5
1956 Мелбурн и Стокхолм 1 0 2 3
1960 Рим 1 0 0 1
1964 Токио 0 0 0 0
1968 Мексико Сити 1 1 0 2
1972 Минхен 2 1 1 4
1976 Монтреал 1 1 0 2
1980 Москва Не учествувала
1984 Лос Анџелес 0 1 2 3
1988 Сеул 2 3 0 5
1992 Барселона 2 4 1 7
1996 Атланта 2 2 3 7
2000 Сиднеј 4 3 3 10
2004 Атина 5 0 1 6
2008 Пекинг 3 5 1 9
2012 Лондон 2 1 1 4
Вкупно 56 49 43 148

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЗОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1924 Шамони 4 7 6 17
1928 Санкт Мориц 6 4 5 15
1932 Лејк Плесид 3 4 3 10
1936. Гармиш-Партенкирхен 7 5 3 15
1948. Санкт Мориц 4 3 3 10
1952 Осло 7 3 6 16
1956. Кортина д'Ампецо 2 1 1 4
1960. Скво Вали 3 3 0 6
1964. Инсбрук 3 6 6 15
1968. Гренобл 6 6 2 14
1972. Сапоро 2 5 5 12
1976. Инсбрук 3 3 1 7
1980. Лејк Плесид 1 3 6 10
1984. Сарајево 3 2 4 9
1988. Калгари 0 3 2 5
1992. Албервил 9 6 5 20
1994. Лилехамер (host nation) 10 11 5 26
1998. Нагано 10 10 5 25
2002. Солт Лејк Сити 3 4 10 17
2006. Торино 2 8 9 19
2010. Ванкувер 9 8 6 23
Вкупно 107 106 90 303

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2006-12-08.
  • „Олимписки комитет на Норвешка“. International Olympic Committee. Посетено на 2007-10-11.