Тајланд на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тајланд на Олимписките игри

Знаме на Тајланд
МОК-код  THA
НОК Олимписки комитет на Тајланд
OCT-врска
Олимписка историја
Летни олимпијади
1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Зимски олимпијади
2002 • 2006 • 2010 • 2014

Тајланд првпат настапил на Олимписките игри во 1952 година и оттогаш учествувал на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирале.

На Зимските олимписки игри Тајланд за првпат настапил во 2002 година.

Спортистите на Тајланд на Олимписките игри досега имаат освоено 24 медали, од кои 7 златни.

Националниот олимписки комитет на Тајланд бил основан во 1948 година и бил признаен во 1950 година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Хелсинки 0 0 0 0
Мелбурн и Стокхолм 0 0 0 0
Рим 0 0 0 0
Токио 0 0 0 0
Мексико Сити 0 0 0 0
Минхен 0 0 0 0
Монтреал 0 0 1 1
Москва Тајланд не учествувал
Лос Анџелес 0 1 0 1
Сеул 0 0 1 1
Барселона 0 0 1 1
Атланта 1 0 1 2
Сиднеј 1 0 2 3
Атина 3 1 4 8
Пекинг 2 2 0 4
Лондон 0 2 1 3
Вкупно 7 6 11 24

ЗОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЗОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Солт Лејк Сити 0 0 0 0
Торино 0 0 0 0
Ванкувер Тајланд не учествувал
Сочи 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0