Бангладеш на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бангладеш на Олимписките игри

Знаме на Бангладеш
МОК-код  BAN
НОК Олимписка асоцијација на Бангладеш
Олимписка историја
Летни олимпијади
1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

Бангладеш — земја учесничка на седум Летни олимписки игри. Никогаш не се натпреварувале на Зимските олимписки игри.

Ниту еден натпреварувач од Бангладеш се нема квалификувано за учество на Олимписките игри, земјата своите улчесници ги испраќа благодарение на специјалната покана.[1] Бангладеш е најнаселената земја цо светот која не освоила медал.[2]

Водачот на Бангладешкото олимписко здружение Вали Ула изјавил дека за слабите резултати, причина е слабата економска моќ на Бангладеш.[1]

Табела на освоени медали на Олимписките игри[уреди | уреди извор]

Освоени медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Место
САД Лос Анџелес 1984 1 0 0 0 0
Јужна Кореја Сеул 1988 6 0 0 0 0
Шпанија Барселона 1992 6 0 0 0 0
САД Атланта 1996 4 0 0 0 0
Австралија Сиднеј 2000 5 0 0 0 0
Грција Атина 2004 4 0 0 0 0
Кина Пекинг 2008 5 0 0 0 0 -
Обединето Кралство Лондон 2012 5 0 0 0 0 -
Бразил Рио де Жанеиро 2016
Јапонија Токио 2020
Вкупно 0 0 0 0 0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]