Бутан на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бутан на Олимписките игри

Знаме на Бутан
МОК-код  BHU
НОК Бутански олимписки комитет
Порталbhutanolympiccommittee.org
Олимписка историја
Летни олимпијади

Бутанскиот олимписки комитет е формиран во 1983 година и е признаен од страна на МОК во истата година.[1]

Првите Летни олимписки на кој настапувал Бутан се игрите во Лос Ангелес 1984 година. Во сите Летни олимписки игри до 2008 година, Бутан бил претставуван само од стрелци. Стреличарството е национален спорт во Бутан.[2] Првиот натпреварувач кој не бил стрелец бил Кунзанг Чоден на игрите во 2012 година. Таа се натпреварувала во стрелање со воздушна пушка за жена на 10 м.[3][4] Натпреварувачаката екипа на Бутан во 2012 година се состоела само од жени.[5]

Бутан никогаш нема освоено медал. [6]

И покрај тоа што Бутан е планинска земја, никогаш се нема натпреварувана на Зимските олимписки игри.

Табели на медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Атлетичари Спортови Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
Лос Ангелес 6 1 0 0 0 0
Сеул 3 1 0 0 0 0
Барселона 6 1 0 0 0 0
Атланта 2 1 0 0 0 0
Сиднеј 2 1 0 0 0 0
Атина 2 1 0 0 0 0
Пекинг 2 1 0 0 0 0
Лондон 2 2 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. IOC. „Bhutan“. Архивирано од изворникот 2011-06-29. Посетено на 13 July 2011.
  2. http://www.atarn.org/tibet_bhutan/bhutan/bhutan01.htm
  3. Reuters article Архивирано на 1 мај 2013 г.
  4. London 2012 profile Архивирано на 11 јануари 2013 г.
  5. „Bhutan 2012 team“. Архивирано од изворникот на 2012-10-29. Посетено на 2015-10-31.
  6. Sports Reference. „Bhutan“. Архивирано од изворникот на 2016-08-05. Посетено на 13 July 2011.