Стреличарство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стреличарство натпревар во Менхенгладбах, Западна Германија, јуни 1983 год.
Рикабактса стрелец се натпреварува во Бразилките Домородни Игри
Тибетски стрелец, 1938
Господар Неон Ким демонстрира Гунгдо, традиционалните корејски стреличарство (Кук Кунг), 2009
Стрелец во источен Тимор

Стреличарство е спорт, вежбање или вештина за користење на лак и стерла. Зборот доаѓа од латинскиот збор arcus. Историски, стреличарство се користело за лов и борба. Во модерните времиња, тоа е главно натпреварувачки спорт и рекреативнен активност. Лице кое учествува во стреличарство често е наречен стелец.

Референци[уреди | уреди извор]