Мадагаскар на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија

Предлошка:Infobox Olympics Madagascar

Мадагаскар за првпат учествувала на олимпијада во 1964 г. и испраќала учесинци на сите олимпијади освен во 1976 о 1988 г. Ниеден од нив никогаш нема освоено медал.[1] Веројатно најпознат малгашки олимписки учесник е Жан-Луј Равеломананцоа, кој стигнал до финалето на трката на 100 м во Летние олимписки игри 1968, а завршил осми. За првпат Мадагаскар учествувал на зимска олимпијада во 2006 г.

Олимписки медали (летни)[уреди | уреди извор]

Олимпијада Спортисти Спортисти по спортови Медали
Атлетика Велосипедизам Бокс Тенис Пливање Џудо Кревање тегови Борење
Јапонија Токио 1964 1 1 - - - - - - - 0 0 0
Мексико Мексико 1968 4 3 1 - - - - - - 0 0 0
Германија Минхен 1972 3 3 - - - - - - - 0 0 0
Канада Монтреал 1976 не учествувал
СССР Moscow 1980 6 3 2 1 - - - - - 0 0 0
САД Лос Анџелес 1984 2 2 - - - - - - - 0 0 0
Јужна Кореја Сеул 1988 не учествувал
Шпанија Барселона 1992 9 3 - 2 2 2 - - - 0 0 0
САД Атланта 1996 2 1 - 1 - - - - - 0 0 0
Австралија Сиднеј 2000 10 7 - 3 - - - - - 0 0 0
Грција Атина 2004 9 3 - 2 1 2 1 - - 0 0 0
Кина Пекинг 2008 6 2 - 1 - 2 1 - - 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 2012 7 2 - - - 2 1 1 1 0 0 0

Олимписки медали (зимски)[уреди | уреди извор]

Олимпијада Спортисти Спортисти по спортови Medals
Алпско скијање
Италија Торино 2006 1 1 0 0 0
Канада Ванкувер 2010 не учествувал
Русија Сочи 2014 не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]