Катар на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катар на Олимписките игри

Знаме на Катар
МОК-код  QAT
НОК Катарски олимписки комитет
Порталwww.olympic.qa/en (англиски) (арапски)
Олимписка историја
Летни олимпијади

Катар — се натпреварувал на 7 Летни олимписки игри. Никогаш не се натпреварувале на Зимските олимписки игри. Досега имаат освоено четири бронзени медали.

По Летните олимписки игри во 2008 година, Катар, заедно со Саудиска Арабија и Брунеј, биле единствените три земји кои не испратиле женски натпреварувачи на Олимписките игри. МОК во 2010 година објави дека ќе ги „притисне“ овие земји да дозволат да се натпреваруваат и женски спортисти, и по кус период Катарскиот олимписки комитет објави дека се надева на присуството на четири женски спортисти на стрелаштво и мечување на летните игри во 2012 година во Лондон.[1][2] Катер на крајот имал четири жени учеснички на игрите во 2012 година.[3]

Катарскиот олимписки комитет бил создаден во 1979 година и бил признаен од страна на МОК во 1980 година.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Qatar decision to send female athletes to London 2012 increases pressure on Saudi Arabia", Inside the Games, July 1, 2010
  2. "Inside Lines: Protests at 2012 if Saudis say 'no girls allowed'", The Independent, July 4, 2010
  3. "London 2012 Olympics: Saudi Arabian women to compete", BBC, 12 July 2012
  4. IOC. „Qatar“. Посетено на 12 August 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]