Литванија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Литванија на Олимписките игри

Знаме на Литванија
МОК-код  LTU
НОК Национален олимписки комитет на Литванија
Порталwww.ltok.lt (литвански) (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади
Други поврзани настапи
Руска Империја (1900–1912)
СССР (1952–1988)

Литванија, по прогласувањето на независност од Руското царство во 1918 година, ги испратиле своите спортисти за првпат на Летните плимписки игри 1924 година во Париз. Првично сакале да испратат 33 спортисти, но подоцна е одлучено да се ораничат на делегација од 13 фудбалери и двајца велосипедисти. удбалерите пристигнале во Париз еден ден пред да започнат игрите. Литванија првпат натапила на игрите на 25 мај 1924 година во 2:40 попладне кога се одиграл натпреварот меѓу Швајцарија и Литванија. Литванија изгубила со резултат 9-0 (4-0). Велосипедистите не можеле да ја завршат патеката од 188 км поради технички потешкотии.

На игрите во 1928 година Литванија имала 12 претставници за 4 спортови: 2 боксери, 4 велосипедисти 5 атлетичари и еден кревач на тегови. Јузас Винча го постигнал најдобриот резултат пласирајќи се на 5-7 место во боксување. Значаен натпреварувач со еврејско потекло бил и Александар Елјасеваш од Каунас Литванија.

На игрите во 1932 во Лос Анџелес, Калифорнија Литванија не учествувала поради економски потешкотии и политичките спорови поврзани со Националниот олимписки комитет. На игрите во 1936 во Берлин Литванија не била покаанета од страна на Германија поради спорната Мемелланд/Клаипеда. Во 1940 година Литванија ја изгубила својата независност била окупирана од страна на СССР. По војната ливанците се натпреварувале како дел од Советската олимписка екипа. Од 1952 до 1988 година, 86 литванци учествувале на на Олимписките игри и освоиле 60 медали (57 на Летните и 3 на Зимските олимписки игри).

По независноста на Литванија во 1990 година, Литванија учествувала на сите Олимписки игри.

Табели со медали[уреди | уреди извор]

Медали по Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
1900–1912 „како дел од  Руска Империја (RU1)
Белгија Антверпен 1920 „не учестува“
Франција Париз 1924 13 0 0 0 0 -
Холандија Амстердам 1928 12 0 0 0 0 -
1932–1948 „не учестува“
1952–1988 „како дел од  СССР (URS)
Шпанија Барселона 1992 47 1 0 1 2 34
САД Атланта 61 0 0 1 1 71
Австралија Сиднеј 200 61 2 0 3 5 33
Грција Атина 2004 59 1 2 0 3 45
Кина Пекинг 2008 71 0 2 3 5 56
Обединето Кралство Лондон 2012 62 2 1 2 5 34
Бразил Рио 2016
Јапонија Токио 2020
Вкупно 6 5 10 21 61

Медали по Зимски олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Франција Шамони 1924 „не учествува“
Швајцарија Сен Мориц 1 0 0 0 0 -
1932–1948 | „не учествува“
1952–1988 „ како дел од  СССР (URS)
Франција Албертвил 1992 6 0 0 0 0 -
Норвешка Лилихамер 1994 6 0 0 0 0 -
Јапонија Нагано 1998 7 0 0 0 0 -
САД Солт Лејк Сити 2002 8 0 0 0 0 -
Италија Торино 2006 7 0 0 0 0 -
Канада Ванкувер 2010 6 0 0 0 0 -
Русија Сочи 2014 9 0 0 0 0 -
Јужна Кореја Пјонгчанг 2018
Вкупно 0 0 0 0 -

Медали по летни спортови[уреди | уреди извор]

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Athletics pictogram.svg Атлетика 3 1 1 5
Modern pentathlon pictogram.svg Современ пентатон 1 2 1 4
Shooting pictogram.svg Стрелаштво 1 0 0 1
Swimming pictogram.svg Пливање 1 0 0 1
Canoeing (flatwater) pictogram.svg Кајакарење 0 1 0 1
Sailing pictogram.svg Едрење 0 1 0 1
Basketball pictogram.svg Кошарка 0 0 3 3
Wrestling pictogram.svg Борење 0 0 2 2
Boxing pictogram.svg Боксување 0 0 1 1
Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам 0 0 1 1
Rowing pictogram.svg Веслање 0 0 1 1
Вкупно 6 5 10 21

Медалисти[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Златен Убартас, РомасРомас Убартас Шпанија Барселона 1992 Athletics pictogram.svg Атлетика Мажи фрлање на диск
 Бронзен Браздаускис, РоманасРоманас Браздаускис
Валдемарас Хомичиус
Дариус Димавичиус
Гинтрас Еиникис
Сергејус Јоваиша
Артурас Камишовас
Гинтарас Крапикас
Римас Куртинаитис
Шарунас Марчиулионис
Алвидас Паздраздис
Аривидас Сабонис
Арунас Високас
Шпанија Барселона 1992 Basketball pictogram.svg Кошарка Мажи екипно
 Бронзен Арвидас Сабонис
Шарунас Марчиулионис
Римас Куртинаитис
Гинтрас Еиникис
Артурас Камишовас
Дариус Лукминас
Саулиус Штомбергас
Еврелијус Жукаускас
Миндаугас Жукаускас
Андриус Јуркунас
Ритис Ваишвила
Томас Пачесас
САД Атланта 1996 Basketball pictogram.svg Кошарка Мажи екипно
 Златен Алекна, виргилијусвиргилијус Алекна Австралија Сиднеј 2000 Athletics pictogram.svg Атлетика Мажи фрлање на диск
 Златен Гуѕиневичуите , ДаинаДаина Гуѕиневичуите Австралија Сиднеј 2000 Shooting pictogram.svg Стрелаштво Жени
 Бронзен Штомбергас, СаулиусСаулиус Штомбергас
Миндаугас Тиминскас
Еврелијус Жукаускас
Дариус Масколиунас
Рамунас Шишкаускас
Дариус Сонгаила
Шарунас Јасикевичиус
Кестутис Марчиулионис
Томас Масиулис
Даиниус Адомаитис
Гинтарас Еиникис
Андриус Геидраитис
Австралија Сиднеј 2000 Basketball pictogram.svg Кошарка Мажи екипно
 Бронзен Жилиуте, ДијанаДијана Жилиуте Австралија Сиднеј 2000 Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам Жени поединечно
 Бронзен Поплавскаја, КристинаКристина Поплавскаја
Бируте Шакикиене
Австралија Сиднеј 2000 Rowing pictogram.svg Веслање Жени двојки
 Златен Алекна, ВиргилијусВиргилијус Алекна Грција Атина 2004 Athletics pictogram.svg Атлетика Мажи фрлање на диск
 Сребрен Скујите, АустраАустра Скујите Грција Атина 2004 Athletics pictogram.svg Атлетика Жени Хептатлон
 Сребрен Заднепровскис, АндрејусАндрејус Заднепровскис Грција Атина 2004 Modern pentathlon pictogram.svg Современ пентатлон Мажи
 Сребрен Крунголкас, ЕдвинасЕдвинас Крунголкас Кина Пекинг 2008 Modern pentathlon pictogram.svg Современ пентатлон Мажи
 Сребрен Волунгевичиуте, ГинтареГинтаре Волунгевичиуте Кина Пекинг 2008 Sailing pictogram.svg Едрење Жени
 Бронзен Алекна, ВиргилијусВиргилијус Алекна Кина Пекинг 2008 Athletics pictogram.svg Атлетика Мажи фрлање на диск
 Бронзен Заднепровискис, АндрејусАндрејус Заднепровискис Кина Пекинг 2008 Modern pentathlon pictogram.svg Современ пентатлон Мажи
 Бронзен Мизгаитис, МиндаугасМиндаугас Мизгаитис Кина Пекинг 2008 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи грчко-римски стил 120 кг
 Златен Асадаускаите, ЛораЛора Асадаускаите Обединето Кралство Лондон 2012 Modern pentathlon pictogram.svg Современ пентатлон Жени
 Златен Меилутите, РутаРута Меилутите Обединето Кралство Лондон 2012 Swimming pictogram.svg Пливање Жени 100 м градно
 Сребрен Шуклинас, ЈевгенијусЈевгенијус Шуклинас Обединето Кралство Лондон 2012 Canoeing (flatwater) pictogram.svg Кајакарење Мажи 1.200 м
 Бронзен Петраускас, ЕвалдасЕвалдас Петраускас Обединето Кралство Лондон 2012 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи лесна
 Бронзен Кажакевиќ, АлександарАлександар Кажакевиќ Обединето Кралство Лондон 2012 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи грчко-римски стил 74 кг

Список на добитници на златни медали[уреди | уреди извор]

Бр. Име Спорт Година
како Советски Сојуз
1 Василијус Матушевас Volleyball (indoor) pictogram.svg Одбојка 1968
2 Данас Позниакас Boxing pictogram.svg Боксување 1968
3 Владиславас Чесиунас Canoeing (flatwater) pictogram.svg Кајакарење 1972
4 Модестас Паулаускас Basketball pictogram.svg Кошарка 1972
5 Вида Беселиене Basketball pictogram.svg Кошарка 1980
6 Алдона Ненениене Handball pictogram.svg Ракомет 1976 и 1980
7 Лина Качиусите Swimming pictogram.svg Пливање 1980
8 Сигита Мажекаите Стречен Handball pictogram.svg Ракомет 1980
9 Ангеле Рупшиене Basketball pictogram.svg Кошарка 1976 и 1980
10 Ремигијус Валиулис Athletics pictogram.svg Атлетика 1980
11 Робертас Жулпа Swimming pictogram.svg Пливање 1980
12 Алгимантас Шална Biathlon pictogram.svg Биатлон 1984
13 Валдемерас Хомичиус Basketball pictogram.svg Кошарка 1988
14 Арвидас Јанонис Football pictogram.svg Футбал 1988
15 Артурас Каспутис Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам 1988
16 Римас Куртинаитис Basketball pictogram.svg Кошарка 1988
17 Шарунас Марчиулионис Basketball pictogram.svg Кошарка 1988
18 Арминас Нарбековас Football pictogram.svg Футбал 1988
19 Волдемарас Новицкис Handball pictogram.svg Ракомет 1988
20 Арвидас Сабонис Basketball pictogram.svg Кошарка 1988
21 Гинтаутас Умарас Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам 1988 (двапати)
22 Вида Венциене Cross country skiing pictogram.svg Крос-кантри скијање 1988
Независна Литванија
23 ромас Убартас Athletics pictogram.svg Атлетика 1992
24 Даина Гуѕиневичиуте Shooting pictogram.svg Стрелаштво 2000
25 Виргилијус Алекна Athletics pictogram.svg Атлетика 2000 и 2004
26 Рута Меилутите Swimming pictogram.svg Пливање 2012
27 Лора Асадаускаите Modern pentathlon pictogram.svg Современ пентатлон 2012

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]