Прејди на содржината

Кошарка на Летните олимписки игри 1996

Од Википедија — слободната енциклопедија
14. Олимписки турнир во кошарка
Атланта 1996
Податоци
ДомаќинСАД
ГрадАтланта
Дата20 јули - 4 август
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Југославија
3 бронза  Литванија
Жени
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Бразил
3 бронза  Австралија
Турнир
← Барселона 1992  Сиднеј 2000 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1996 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Атланта, САД и тоа во машка и во женска конкуренција.

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  САД (USA)  Југославија (YUG)  Литванија (LTU)
Настан Злато Сребро Бронза
Жени  САД (USA)  Бразил (BRA)  Австралија (AUS)
Место Мажи Жени
Земја Н П П Земја Н П П
 САД 8 8 0  САД 8 8 0
 Југославија 8 7 1  Бразил 8 7 1
 Литванија 8 5 3  Австралија 8 5 3
4  Австралија 8 5 3  Украина 8 4 4
5  Грција 8 5 3  Русија 8 6 2
6  Бразил 8 3 5  Куба 8 3 5
7  Хрватска 8 4 4  Јапонија 8 3 5
8  Кина 8 2 6  Италија 8 3 5
9  Аргентина 7 4 3  Кина 7 3 4
10  Порторико 7 2 5  Јужна Кореја 7 3 4
11  Ангола 7 1 6  Канада 7 1 6
12  Јужна Кореја 7 0 7  Заир 7 0 7

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]