Кошарка на Летните олимписки игри 1992

Од Википедија — слободната енциклопедија
13. Олимписки турнир во кошарка
Барселона 1992
Податоци
ДомаќинШпанија
ГрадБарселона
Дата26 јули – 8 август
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Хрватска
3 бронза  Литванија
Жени
Екипи8
Медали
1 злато ЗНД
2 сребро Кина
3 бронза  САД
Турнир
← Сеул 1988  Атланта 1996 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1992 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Барселона, Шпанија и тоа во машка и во женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  САД (USA)  Хрватска (CRO)  Литванија (LTU)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  ЗНД  Кина (CHN)  САД (USA)


Табела[уреди | уреди извор]

Место Мажи Жени
Земја Н Поб. Пор. Земја Н Поб. Пор.
 САД 8 8 0  ЗНД 5 4 1
 Хрватска 8 6 2  Кина 5 3 2
 Литванија 8 6 2  САД 5 4 1
4  ЗНД 8 5 3  Куба 5 3 2
5  Бразил 8 4 4  Шпанија 5 3 2
6  Австралија 8 4 4  Чехословачка 5 1 4
7  Германија 8 3 5  Бразил 5 2 3
8  Порторико 8 3 5  Италија 5 0 5
9  Шпанија 7 3 4
10  Ангола 7 2 5
11  Венецуела 7 2 5
12  Кина 7 0 7

Поврзано[уреди | уреди извор]